Hamilelikte Seyahat Edilir mi

HAMİLELİKTE SEYAHAT EDİLİR Mİ?

Yayın Tarihi16 Ocak 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Hamilelik döneminin anne adayları için çok hassas bir dönem olduğu ortada ve bilhassa gebeliğin ilk haftaları ile son haftaları en hassas aralık olarak karşımıza çıkıyor. İlk haftalarda düşük riskinin yüksek olması, son haftalarda ise erken doğum riskinin belirmesi nedeniyle hamilelikte seyahat edilir mi sorusunun esas bu dönemde büyük bir paya sahip olduğunu söyleyebiliriz. İkinci üç aylık dönem olarak adlandırılan 4-5 ve 6. aylar ise görece rahat bir dönem olduğu için bu dönemde yapılan seyahatlerde pek bir sıkıntı yaşama ihtimaliniz yok. Fakat tabii ki dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var ve bunlara değinmemiz gerekiyor.

Gittiğiniz Yerlerdeki Tıbbi İmkanlar

Seyahatiniz tatil amaçlı olabilir, tanıdıkları ziyaret amaçlı olabilir veya sadece dolanmak istiyor da olabilirsiniz. Ancak ne amaçla olursa olsun, bulunacağınız yerlerde tıbbi imkanların mevcut olduğundan emin olmalısınız. Böylece gebelikte herhangi bir sağlık sıkıntısı ortaya çıktığında başvurabileceğiniz bir yer olur. Özellikle en yakın hastanelere çok uzak dağ köyleri gibi yerlerde bu durum ciddi bir önem kazanmaktadır. Kış zamanı yolları kapanan ve ulaşımın mümkün olmadığı yerlere gitmek de gebelikte risk almak olacaktır.

Hijyen ve Temizlik Problemleri

Kendi aracınızla seyahate gidiyorsanız hijyen konusunda çok bir dert edinmenize gerek yok. Fakat toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız, araçlardaki diğer bireylerin hasta olabilecekleri ve virüsleri, bakterileri etrafa saçabilecekleri unutulmamalı. Bu nedenle mümkün mertebe araçların az yolcu ile seyahat ettikleri saatleri ve günleri tercih etmelisiniz. Bu sayede karşılaşabileceğiniz sağlık risklerini de olabildiğince azaltabilirsiniz. Ayrıca konaklama mekanlarındaki tuvalet gibi ihtiyaç yerlerinin temizliğine de dikkat etmelisiniz.

Kaliteli Beslenme

Yolculuklara çıkınca genellikle ya sade çubuk krakerler ve bisküviler ya da yol üstü mekanlardaki etli yemekler ile besleniriz. Bunun yerine normal ev yemekleri yapan yerlerde yemeyi tercih etmelisiniz. Zira çok yetersiz veya fazla ağır beslenmek gebelik döneminde size rahatsızlık verebilir.

Uçak Yolculuklarında Dikkat Edilecekler

Uçak yolculuklarında kabin içi basınç genellikle normal yer düzeyindekinden düşüktür ancak yolcuların yaşayabilecekleri düzeydedir. Lakin yine de normalin altında bir basınçla karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu basınç düşüklüğü bebeğin oksijen almasını zorlaştırabilir ve bu yüzden genellikle 36. haftadan sonra uçakla yolculuk pek önerilmez. Pek çok havayolu bu konuda önceden onay alınmasını da isteyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.