Hamilelikte Riskli Durumlar

HAMİLELİKTE RİSKLİ DURUMLAR

Hamilelik dönemi genellikle pek bir ciddi sıkıntı yaratmadan devam eder ancak bazı annelerin bu dönemde olmadık sıkıntılar yaşadıkları da görülür. Fakat bu sorunların pek çoğunun tıbbi yoldan çözümü mümkündür lakin bunların farkına vararak bir an önce sağlık kurumlarına başvurmak gerekir. Dolayısıyla hamilelikte riskli durumlar hakkında bilgi edinmeniz, onlara karşı mücadele edebilmeniz için büyük önem arzediyor.

Gebelik dönemindeki en büyük risk genellikle düşüktür ve bu da kendisini kanamalar yoluyla gösterir. Özellikle ilk aylarda çeşitli kanamalar olabilir ve bunlar düşüğe genelde işaret etmezler lakin üç ayın dolmasına karşın hala kanamalar varsa, bu durum ciddi bir düşük riskine işaret edebilir. Bilhassa kanama ile aynı anda kasık ağrıları da mevcutsa bir an önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Hamileliğin 6. ayından sonra ortaya çıkan hafif kasılmalar mevcuttur ancak bir anda gelen hızlı ve sert kasılmalara ek olarak bir miktar su varsa, bebeğin içerisinde bulunduğu amniyotik kese patlamış veya hasar görmüş demektir ve bu nedenle erken doğum ortaya çıkabilir. Su ve kasılmaların birlikte olması halinde hemen sağlık kurumlarına gitmelisiniz.

Gebeliğin en sıkıntılı halleri arasında tabii ki sık sık idrara çıkma ve kusmalar bulunmaktadır. Kusmalar genellikle ilk bir kaç ayın ardından tamamen son bulurlar ancak idrara çıkma sıkıntıları ilerleyen aylarda daha da artar. Zira büyüyen rahim idrar kesesi üzerinde baskı yaratmaktadır. Fakat kusmalar ilerleyen aylarda devam ediyorlarsa ve idrarınız kötü kokuyor, kasıklarda yanma yapıyor ve kırmızı renge çalıyorsa bir sağlık probleminiz olduğu düşünülmelidir. Kusma ve sık idrar hamilelikte normal diyerek bu durumu ertelemeyin.

Hamile kadınlarda bazen normal hayatta olmamasına rağmen yüksek tansiyon problemi ortaya çıkabiliyor. Bu durum hem gözlerde görme kaybı ve rahatsızlık hissi ile, hem de vücutta ödem varmış gibi bir şişkinlik ile kendini belli edebiliyor. Hatta pek çok vakada baş ağrıları da bu duruma eşlik ediyorlar. Dolayısıyla kendinizde normal olmayan bir durum seziyorsanız hipertansiyon kontrolü için uzmanınıza danışmayı unutmayın.

Hamilelikte diş problemlerinin çok zor çözülmesi sebebiyle diş bakımınızı unutmamalı, ayrıca yüksek ateş gibi durumlarda da risk barındırdığı için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.