Hamilelikte Oruç Tutulur Mu

HAMİLELİKTE ORUÇ TUTULUR MU?

Ramazan ayının her müslüman için oruç görevini yüklediği aşikar ve dini vecibelerini yerine getirmek isteyen erkek ve kadınların bu konuda çok hassas oldukları biliniyor. Elbette bu durum hamile olan ve çocuk bekleyen kadınlar için de geçerli ve pek çok kadın konu hakkında hiç bir araştırma yapmadan ve bilgi edinmeden gebelikte oruç tutarak hem kendinin hem de çocuğunun sağlığını riske atıyor. Hamilelikte oruç tutulur mu sorusunun cevabını sizin için araştırdık ve bulduklarımızı aktarmaya karar verdik.

Öncelikle konuya tıp bilimi açısından yaklaşarak orucun bedeniniz ve çocuk üzerindeki etkilerinden biraz bahsetmek istiyoruz. Hamile kadınların çocukları nedeniyle geçirdikleri hormonal ve bedensel pek çok değişim vücudun normal işleyişinin dışına çıkmasına ve harcanan enerji ile metabolizma hızından tutun da ihtiyaç duyulan besin ve sıvılara kadar pek çok konunun standartlara uymamasına neden olur. Özellikle iyi bir beslenme düzeni sahibi olması gereken anne adayları, bu düzene uymazlarsa diş çürüklerinden tutun da kemik erimelerine ve beslenememekten kaynaklı halsizlik, kilo alma, bayılma, saç dökülmeleri ve diğer rahatsızlıklara davetiye çıkarabilirler.

Özellikle kronik rahatsızlıkları bulunan genç annelerin vücudu bir yandan orucu kaldırmaya çalışırken bir yandan da bebeğini beslemeye çalışırsa bu rahatsızlıklar tetiklenebilir ve anne ile çocuğun sağlığı tehlike altına girebilir. Bu nedenle oruç tutmanızın sağlıklı olup olmayacağına dair bilgileri kesinlikle doktorunuza danışarak edinmeli ve sağlığınızı tehdit edecek durumlarda oruç tutmaktan kaçınmalısınız.

Bir yandan kendi sıvı ihtiyacınızı karşılarken bir yandan da bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılamaya çalışan, aynı anda her iki canlının da sindirim ve boşaltımını yapmaya çalışan bedeniniz bu yükü kaldırabilecek dirençte değilse sağlığınız için zararlı olabilecek bir orucu tutmaya çalışıyorsunuz denilebilir.

Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı dökümanlarda, Nesai, “Sıyam”, 50-51’de belirtildiği üzere Hz. Muhammed (s.a.v)’in gebe kadınlarda bazı koşullara bağlı olarak oruç tutmamaya müsaade ettiği aktarılmaktadır. Bu koşullar arasında orucun annenin kendine ya da çocuğa zarar verecek olması yer almaktadır. Yani sizlere aktardığımız gibi doktorunuzun bir bilirkişi olarak her ikinize de gelebilecek bir zararı işaret etmesi durumunda orucunuzu tutmak zorunda değilsiniz.

Eğer kendinizi oruç tutmadığınız için rahat hissetmezseniz, hamileliğiniz ve emzirme döneminiz bittikten sonra orucunuzu kaza edebilir ve tutmadığınız günlerin eksikliğini kapatabilirsiniz. Şüphesiz ki İslam bir kolaylık dinidir ve pek çok konuda müminlerin sağlığına bağlı olarak ibadetlerde kolaylaştırıcı hükümlerde bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.