Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI NE ZAMAN BAŞLAR?

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunu pek çok anne adayı kendine soruyor çünkü bazı vakalarda bu bulantılar daha erken veya geç başlayabilirken, zaman zaman çeşitli rahatsızlıkların da bir işareti olabiliyorlar. Dolayısıyla gebelikten kaynaklı bulantıların nasıl oluştuklarını ve ne zaman ortaya çıktıklarını bilmek önem kazanıyor.

Hamilelikte Mide Neden Bulanır?

Hamilelik başladıktan sonra kadın vücudunda beta-HCG adı verilen hormon yükselişe geçer ve bu hormonal değişim kendisini mide bulantıları olarak göstermeye başlar. Bir süre sonra artışın zirve noktasına gelmesiyle birlikte bulantılar ve mide krampları rahatsız edici düzeye de gelebilirler. İkiz ve üçüz hamileliklerde beta HCG’nin daha da artması, çoğul gebeliklerdeki aşırı mide bulantısının da sebebi olmaktadır. Gebelik süresince gelişen burun hassasiyeti, mide asidi dengesinin değişmesi ve stres gibi etkenler de mide bulantısını tetikleyici etkide bulunabilir.

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Mide bulantısı gebelik döneminde genellikle beşinci ila altıncı haftalar arasında başlamaktadır ancak bazı vakalarda bunun daha geç zamanlarda gerçekleşmesi mümkünken, daha erken gerçekleşmesi oldukça zordur. Gebelik için çaba gösteren ve düzenli kontrollerde bulunanlarda bulantılar başlamadan gebeliği sezmek mümkün ancak adet düzenini takip etmeyen bazı kadınlarda bulantılar gebeliğin de bir habercisi olabiliyorlar.

Gebelik bulantıları hamileliğin üçüncü ayının bitimiyle birlikte genellikle ortadan kalkıyorlar. Bazı kadınlarda doğum anına kadar bulantılar devam edebilse de bunun ortaya çıktığı durumlar oldukça nadir olduğundan aşırı bulantının devam etmesi halinde doktorunuzla görüşmek de iyi bir fikir olacaktır.

Bazılarında ise hiç bir bulantı olmaması mümkün ve bunun da sağlık açısından bir zararı yok.

Mide Bulantısına Karşı Ne Yapmalı?

Eğer gebelik bulantısından şikayet ediyorsanız öncelikle yemek düzeninizin uygun olduğundan ve hafif şeyler yediğinizden emin olmalısınız. Ağır ve yağlı yemekler bulantıları arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Buna ek olarak fazla yemekten kaçınmak ve sabahları ölçülü bir şekilde uygun saatte kahvaltı yapmak da size bu konuda ciddi destek sağlayacaktır. Bazı kişilerde yoğurt gibi süt ürünlerinin ve haşlanmış patatesin de mide bulantılarına iyi geldiğini uzmanlar aktarıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.