Hamilelikte İlaç Kullanılır mı

HAMİLELİKTE İLAÇ KULLANILIR MI?

Hamilelik dönemi oldukça hassas bir dönem ancak bu dönemde varolan hassasiyetler de hamilelik haftasına göre değişebiliyor. Zira birinci, ikinci ve üçüncü trimester olarak bölümlendirilen hamilelik döneminde, farklı trimestere göre farklı ilaç uygulamaları da gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla hamilelikte ilaç kullanılır mı diyenler için dikkate alınması gereken pek çok kriter mevcut. Sizler için bunları bir araya getirmeye çalıştık.

Öncelikle, hamilelikte ilaç kullanılmaz, hamilelikte ilaç bebeğe zarar verir gibi düşüncelerden uzak durmak gerekli. Çünkü pek çok anne adayı, gebelik döneminde sahip olduğu rahatsızlıkları ilaç kullanmadan atlatmaya çalışıyor, bunun neticesinde bebeğini tehlikeye atacak daha ciddi hastalıkları tetiklemiş oluyor. Bilhassa solunum yolu hastalıklarını ilaç kullanmadan atlatmaya çalışan pek çok kişi, zatürre ile başbaşa kalıyor ve bunun sonucunda hamilelik risk altına giriyor. Yani hamilelikte ilaç kullanımı kesinlikle yasak değil ancak doktor denetiminde ve doktorun hamileliğe dair bilgisi dahilinde gerçekleştirilmeli. Bu nedenle kendi başınıza ilaç almamalı, uzmanların görüşlerine göre bir yol belirlemelisiniz.

Hamilelikte her ilaç her dönemde aynı etkileri yaratmaz. İlk 3 aylık dönemde sorun yaratmayan bir ilaç son 3 aylık dönemde riskler ortaya çıkarabilirken, bunun tam tersi de olabilir. Bu nedenle hastalıklarınız nedeniyle doktorunuza başvurduğunuzda, onu gebelik haftanız hususunda da bilgilendirmelisiniz, hatta kadın doğum doktorunuz ile gittiğiniz doktorun iletişim kurmasına da yardımcı olmalısınız. Böylece disiplinlerarası iletişim neticesinde en doğru tedaviyi görmeniz sağlanabilir.

Gebelik döneminde anne adaylarının eskisine nazaran daha kötü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları, onları pek çok rahatsızlığa açık hale getirir. Bunun sebebi ise hem vücudun özellikle ilk aylarda bebeğe ve hormonal değişimlere alışma süreci, hem de bilhassa beslenme eksikliği yaşayan anne adaylarında bebeğin annenin vücudu için gerekli olan maddeleri almaya başlamasıdır. Dolayısıyla iyi bir beslenme, spor ile korunan kan dolaşımı ve stressiz, uykunun doğru alındığı bir gebelik döneminde, ilaç kullanımı gerektirebilecek hastalıklardan kaçınmak oldukça mümkün olacaktır.

Reçetesiz olarak satılan bazı ilaçların gebelikte kullanımı mümkün olmaktadır ancak bu noktada prospektüsü okumak ve eczacınızdan bilgi almak da doğru olacaktır. Zira aynı işi yapan farklı ilaçların bazıları hamileliğe uygun olurken, bazıları olmayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.