Hamilelikte Hemoroid Neden Olur

HAMİLELİKTE HEMOROİD NEDEN OLUR?

Yayın Tarihi29 Ocak 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Hemoroid her ne kadar toplumun her kesiminde görülme ihtimali olan yaygın rahatsızlıklardan bir tanesi olsa da, belli koşullara sahip olanlarda rastlanması çok daha yüksek bir olasılık. Özellikle hamile kadınlar bu konuda biraz daha hassaslar ve bu nedenle hamilelikte hemoroid neden olur sorusunu yanıtlandırarak buna bir çözüm getirmeye çalışacağız. Ancak unutmayın, hamilelikte hemoroidin beslenmeyle çok yakından ilişkisi var ve bu nedenle beslenme düzeninizin geniş seçeneklerden oluşması gerektiğini unutmamalısınız.

Yapılan araştırmalar hamile olan veya doğum yapmış olan kadınların %35’inin hemoroid yani basur nedeniyle şikayetlerinin olduğunu gösteriyor. Ancak gebelikteki hemoroidin diğer hemoroid türlerine göre en büyük avantajı oldukça erken bir şekilde belirti vermeye başlaması ve böylece önlemler almanıza imkan tanıması.

Bu hemoroidin en temel sebebi, gebelikte kabızlık ihtimalinin çok yüksek olması ve bunun yanında kan dolaşımının bölgesel olarak değişim göstermesi. Hamilelikte kabızlığı önleyebilmek için bol bol lifli gıdalar tüketmek ciddi anlamda iyileşme sağlayabiliyor ve böylelikle hemoroid daha ilerlemeden durdurulabiliyor. Ancak o bölge içerisinde artan kan akışı ve toplardamarlarda kan toplanmasının olması hemoroid ihtimalini yine de arttırıyor. Zira rahmin büyümesi maalesef çeşitli bölgelerdeki toplardamarların gölleşme yapmasına neden oluyor.

Hemoroid gebelik dönemini riske edecek herhangi bir sıkıntıya yol açmıyor ancak anne adayının hayat kalitesinin düşmesine neden olarak hamileliği zorlu ve sıkıntılı bir süreç haline getiriyor. Bu nedenle hemoroid rahatsızlığının gebelik döneminde önlenmesi ve ortaya çıksa bile olabildiğince hafifletilmesi çok büyük önem kazanıyor.

Bu dönemde ortaya çıkan hemoroid genellikle gebeliğin doğum ile sona ermesinin ardından hafifliyor ve artık anneye o kadar rahatsızlık vermiyor. Fakat bu dönemde zaten o bölgeye bir zarar geldiği için kadınların hayatlarının geri kalanında bu zararı arttırmamak için beslenmelerine dikkat etmeleri, doktorları ile görüşerek gerekli merhemleri ve ilaçları kullanmaları gerekiyor.

Hemoroidin tedavisi genellikle ayakta gerçekleştiriliyor ve diyetler, çeşitli merhemler vasıtasıyla bölgede yumuşama sağlanarak belirtilerin ortadan kalkması sağlanıyor. Ancak gereken direktiflere uymayanlarda hemoroidin ilerlemesi ile birlikte maalesef cerrahi çözümler gerekli olmaya başlıyor. Bu yüzden hemoroid ilerlemesine engel olmak gerekli çünkü gebeliğin özellikle son dönemlerinde cerrahi müdahale mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.