Hamilelikte Güneşlenmek Zararlı mı

HAMİLELİKTE GÜNEŞLENMEK ZARARLI MI?

Hamileliği yaz aylarına denk gelenlerin akıllarındaki en büyük sorulardan bir tanesi elbette hamilelikte güneşlenmek zararlı mı veya hamilelikte güneşlenmek mümkün mü sorusu. Zira karnında bir bebek taşıyan anne adayları, bir yandan güneşlenmenin keyfini sürmek istiyorlar ancak bir yandan da bebeklerine bir zarar geleceği korkusu kendisini gösteriyor. Uzmanlar bu konuda pek çok uyarıda bulunuyorlar ancak güneşlenmenin tamamen yasak olduğunu da düşünmemek gerekli.

Hamileyken güneşlenmek aslında bebek için çok zararlı değil ancak bu konuda ipin ucunu kaçırmamak ve tüm gün güneşlenmek gibi şeylerden uzak durmak gerekiyor. Ancak fazla güneşlenme ilk olarak anne adayına zarar veriyor çünkü hem gebelikte cildin daha da hassas ve korunmasız hale gelmesi, hem de güneş ve rüzgar altında uzun süre durmanın susuzluk sorununa yol açması, gebelikte güneşlenmeyi biraz riskli hale getiriyor. Vücut ısısının olması gerekenden daha fazla yükselmesi ise bebeği de içine alacak bir sorunlar silsilesini başlatabiliyor.

Bazı anne adayları ise solaryumun bebeğe zararları hususunda bilgi edinmek istiyorlar ancak maalesef gebe kadınlarda solaryum kullanımı üzerinde yeteri kadar araştırma mevcut değil. Güneşten gelen UV ışınlarının atmosferimizin filtresinden süzülmesinin aksine solaryumda UV’nin doğrudan vücuda verilmesi, bu konuda cilt hassasiyetlerinin daha da körüklenmesine sebep olabilir.

Uzmanlar bebeğin gelişiminin kritik aşamalarının 12. haftada sona erdiğini ve bu dönemden sonra güneşe maruz kalmanın daha az etkili olacağını belirtiyorlar. Zira bebekler 1-12. haftalar arasında en hassas dönemlerini yaşıyorlar ve bu dönemde annenin beslenme alışkanlıkları bile onların gelişimine etki edebiliyor.

Ancak güneşlenmeye ek olarak bronzlaştırıcı kremler kullanmak isteyenler de var. Lakin bu krem ve ürünlerin cilt tarafından emilmeleri ve oradan da annenin vücudu vasıtasıyla bebeğe geçebilmeleri, onları tehlikeli kılıyor. Gebelik döneminde anne adaylarının doktorlarına danışmadan herhangi bir krem, ilaç ya da bitki kullanmamaları gerekiyor.

Güneşte çok uzun sürelerle kalmanın yasak olmasına karşın gebelikte güneşten fazla kaçmaktan da sakınmalısınız. Zira vücudunuzun bu dönemde bol bol D vitaminine ihtiyacı var ve vücutta bulunan mikroplar da güneş altında daha hızlı bir şekilde ölüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.