Hamilelikte Ev İşi Yapmak

HAMİLELİKTE EV İŞİ YAPMAK

Hamilelik süreci her anne adayı için kendine özeldir çünkü annenin, bebeğin durumu ve gelişimi, o kişiye özel bazı niteliklere sahiptir ve her hamilelik aslında bambaşka bir hamileliktir. Karşınıza çıkabilecek problemler, rahatsızlıklar, bebeğe ve size dair semptomlar, yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız gibi şeyler, tamamen sizin ve bebeğinizin durumuna göre doktorunuz tarafından belirtilecektir. Ancak hamilelikte ev işi yapmak, özellikle de ev hanımı olanlar için, zaman zaman belli risk unsurları taşıyabiliyor ve bugün bu konuya değinmek istiyoruz.

Öncelikle, anne adaylarının ne aşırı hareketsiz olmaları ne de aşırı hareketli olmaları istenmez. Olması gereken şey, her gün düzenli ancak orta karar tempolu bir hareketlilik içerisinde bulunmaları, eklemlerini çalıştırmak için belli esneme egzersizleri yapmalarıdır. Ev işleri ise bu konuda çok faydalıdırlar çünkü eğilmek, kalkmak, ev içerisinde yürümek ve diğer ev işi aktiviteleri, hem sizin hem bebeğinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Lakin bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar mevcut. Bunlardan birincisi, ne düzeyde ev işlerine izninizin olup olmadığı. Uzmanlar, hamile anne adaylarının özellikle ilk üç aylık ve son üç aylık dönemde çok dikkatli olmalarını, aşırı yoğun ve tekrar eden fiziksel hareketlerden kaçınmalarını, ani hareketlerde bulunmamalarını öneriyorlar. Zira ilk üç aylık dönemde düşük riski yüksektir, son üç aylık dönemde ise erken doğum riski yüksektir. Bu nedenle ağır kaldırmamalı, kendinizi çok harap etmemeli ve sakinliğinizi koruyarak ev işlerinizi sürdürmelisiniz. Bilhassa gündüzleri işyerinde fiziksel olarak yorulduktan sonra eve gelip ev işi yapmaya çalışanlar, eşlerinden yardım almalılar.

Bunun yanında hamilelik döneminde vücuda alınan toksin ve kimyasalları bebeklere de geçtikleri biliniyor. Dolayısıyla hamilelikte ev işi yaparken keskin kimyasallara sahip temizlik ürünlerinden uzak durmak, bir maske takmak ve elleri de eldiven ile birlikte kullanmak çok önemli. Çamaşır suyu, tuz ruhu ve buna benzer diğer temizlik ürünlerinde bulunan zararlı maddeler maalesef hem size hem de çocuğunuza zarar verebilir, gelişim problemleri ve düşük sebebi olabilirler.

Bu nedenle arap sabunu, sabun deterjan gibi daha güvenli olarak adlandırılabilecek malzemelere geçiş yapabilir, bazı işleri eşinize veya annenize devredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.