Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mı

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ ZARARLI MI?

Hamilelik döneminin sağlıklı ve başarılı bir şekilde geçmesi, elbette anne adayları ve bebek için çok önemli. Zira bu dönemde bebek neredeyse her şeyde annenin davranışlarından etkilenir ve kadınların kendilerine çok dikkat etmeleri önem kazanır. Sağlıklı beslenme, spor, iyi bir ruh hali ve bunun yanında cinsel yaşam da gebelikte yaşam kalitesini arttıran ve bebeğe iyi gelen faktörler arasında bulunuyor. Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı sorusunun cevabını bilmek de bu nedenle önemli. Ülkemizde maalesef gebelikte cinselliğin yasak olduğuna dair bir algı mevcuttur ve bu algının yıkılması karı kocalar arasındaki ilişkinin doğru bir şekilde sürdürülebilmesi için de önemli.

Cinsel ilişki eğer yüksek düşük riski veya bir rahatsızlık bulunmuyorsa bebek için zararlı değildir ve bu nedenle hamile kadınların ilişkiden korkmaları oldukça yersiz. Yapılan araştırmalar pek çok gebe kadında doğumun yapılacağı güne kadar cinsel ilişkinin de mümkün olduğunu göstermektedir. Zira bebek rahim içerisinde bir kesenin içerisinde bulunmaktadır ve bunun yanında rahimdeki oldukça kuvvetli kas dokuları da bebeği korumaktadır. Rahimin girişindeki mukus tabakası ise bebeği dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı korumaktadır. Yani cinsel ilişki sırasında bebeğin herhangi bir zarar görmesi teknik olarak imkansızdır.

Gebelikte cinsel ilişki sırasında bebeğin çok baskı hissetmeyeceği pozisyonları tercih etmek ve meme uçlarını fazla uyarmamak haricinde dikkat edilecek çok fazla kural da yok. Zira göğüs uçlarının fazla uyarılması rahim kasılmalarını aşırı derecede arttırabilir, bebeğe baskı gelmesi ise bebek için risk oluşturabilir. Bu iki kural haricinde oral seks ve anal seks de gebelik döneminde önerilmemektedir.

Elbette uzmanlar hamilelik dönemindeki cinsel ilişkinin yasak olduğu bazı halleri de tanımlıyorlar. Çünkü normal ilerleyen bir gebelikte herhangi bir risk olmasa da, dikkatli olması gereken anne baba adayları da mevcut. Bunları kısaca listelemek gerekirse;

  • Rahim ağzının erken açılması
  • Plasentanın rahim ağzını kapatması
  • Amniyon sıvısı gelmeye başladıysa
  • Vajinal kanama mevcutsa
  • İkiz veya üçüz veya daha fazla bebek sahibiyseniz
  • Geçmişte düşük veya erken doğum yaşadıysanız
  • Doktorunuz erken doğum veya düşük riski olduğunu belirttiyse

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.