Hamilelikte Basur Olur mu, Neden Oluşur

HAMİLELİKTE BASUR OLUR MU, NEDEN OLUŞUR?

Yayın Tarihi18 Aralık 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Basur veya daha bilimsel adıyla hemoroid, insan yaşamının kalitesini düşüren en büyük rahatsızlıklar arasında ve onunla mücadele etmek normal şartlar altındayken bile oldukça zorken, bir de bununla gebelikte karşılaşmak işleri daha da zora sokuyor. Hamilelikte basur olur mu ve hamilelikte basur neden oluşur sorularına bir yanıt verdikten sonra sizler için dikkat etmeniz gerekenleri de belirteceğiz. Basurun gebelikte kaderiniz olduğunu düşünmeyin, biraz dikkat ederek ondan kolayca sakınabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, gebelik geçirmiş olan kadınların yüzde 35’inin basur rahatsızlığı geçirdiğini gösteriyor ve bunun temel sebepleri arasında gebelikte oluşan kabızlık bulunuyor. Anne adayının vücudundaki hormonal değişimler maalesef bağırsakları da etkiliyorlar ve bunun sonucunda normal yaşama göre daha katı bir dışkı ile karşılaşmak mümkün oluyor. Buna bir de artan kan akışı ile rahim büyümesi neticesinde yaşanan toplardamar birikmelerini eklediğimiz zaman, hemoroidin ortaya çıkış sebebini de görmüş oluyoruz.

Hamilelikte basur anne veya bebek için hayati tehlike yaratmıyor ancak oldukça ağrılı bir sürece sebep olabildiği için hem yaşam kalitesini düşürüyor hem de zaten bebeğinin sağlığını düşünen annenin bir de kendi sağlığı ile ilgili şüphelere düşerek tedirginlik yaşamasına neden oluyor. Gebelikte basur genellikle anne adayının şikayetleri üzerine ortaya çıkıyor ve kadın doğum uzmanları tarafından fark ediliyor.

Bu dönemde ortaya çıkan basur rahatsızlığı, gebeliğin bitmesi ile birlikte bir miktar iyileşme gösterebilmektedir ancak tamamen iyileşmesini de beklememek gerekiyor. Çünkü bir defa oluşan basur için zaman zaman uzun sürebilen bir tedavi sürecini beklemek gerekebiliyor.

Gebelik içerisinde bulunan ve hemoroid nedeniyle çok sıkıntı yaşayan anne adaylarının diyetleri biraz değiştiriliyor ve bol lifli gıdalarla beslenmeleri sağlanıyor. Bunun yanında lokal ağrı kesiciler ileri hemoroid ilaçları da sık sık tercih ediliyor. Ancak gebeliğin özel durumundan dolayı cerrahi operasyonların yapılamaması, bilhassa ileri düzeydeki vakaların gebelik bitimine kadar sürmesine sebep olabiliyor.

Gebelikte basurdan korunmak için anne adaylarının bol lifli gıdalarla beslenmeleri, aynı zamanda yeteri kadar egzersiz yapmaları gerekiyor. Hareketsiz bir hayatın bağırsak ve kabızlık sorunlarına yol açması da basurun tetikleyicilerinden bir tanesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.