Hamilelikte Ağız Tatsızlığı Ne Zaman Geçer

HAMİLELİKTE AĞIZ TATSIZLIĞI NE ZAMAN GEÇER?

Yayın Tarihi13 Ağustos 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Hamilelik dönemi çok heyecan verici, ilginç ve keyifli bir dönem denilebilir ancak maalesef onunla birlikte gelen bazı sıkıntılar da anne adaylarının canını sıkabiliyor. Özellikle boğazına düşkün olan anne adayları, gebelik döneminde ağız tadının bozulması ile mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Hamilelikte ağız tatsızlığı ne zaman geçer sorusuna cevap arayanlar için bu tatsız durumu kısa bir değerlendirmeye çalışacağız.

Bu dönemde anne adaylarını etkileyen en büyük faktör ciddi bir hormon değişim içerisinde olmaktır. Zira bir yandan östrojen hormonunun artışı, bir yandan progesteron hormonunun artışı ve diğer hormon düzeylerinin de ciddi anlamda değişmesi, tat duyusunun yanında koku duyusunun da etkilenmesine sebep olur ve bu da algıladığınız tatları değiştirir. Zira burnunuzu kapattığınızda besinlerin tadını alamadığımızı dikkate alırsak, kokudaki bir değişim bile tat algınızı ciddi anlamda değiştirecektir. Bu değişime karşı yapılabilecek bir şey yok çünkü hormon düzeylerinizin bebek için değişmesi gerekli.

Bunun yanında hormonların dilde bazı fiziksel değişimlere sebep olmaları, dildeki tadı algılayan dokuların daha farklı bir tat alımı gerçekleştirmelerine sebep olur. Dolayısıyla artık eskiden aldığınız tatları biraz daha farklı bir şekilde almaya başlarsınız. Ağız içerisindeki asit dengesi de bu dönemde değiştiğinden anne adayları hem diş problemleri ile boğuşmak zorunda kalırlar hem de tat bozuklukları ile karşılaşırlar. Bazı anne adaylarının vücutlarında eksik olan maddelere karşı ciddi bir istek duymaları, bazı besinleri çok çekici hale getirirken bazılarını ise itici hale getirir. Dolayısıyla beslenme düzeninizi iyi oluşturmanız ağız tatsızlığını önlemekte bir miktar fayda sağlayabilir.

Bu kötü tat değişimine karşı alınabilecek bazı önlemler de mevcut çünkü gebelik sona erene kadar tatsızlığı tamamen gidermek mümkün değil. Dişlerinizi her gün fırçalamanız, arada bir sakız çiğnemeniz, bol su içmeniz ve ağzınızı arada bir suyla çalkalamanız size bu konuda yardımcı olacaktır. Bunun yanında portakal, limon, greyfurt gibi meyveleri tüketmeniz de size bu hususta katkı sağlayacaktır. Eğer sizi çok rahatsız eden bir tat duyunuz mevcutsa diş hekiminize danışarak neler yapabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. İyi bir diş bakımı ile bu problemin büyük oranda üstesinden gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.