Hamilelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır

HAMİLELİK TESTİ NASIL VE NE ZAMAN YAPILIR?

Yayın Tarihi19 Ekim 2014 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Hamile kalmak ve çocuk sahibi olmak tabii ki pek çok evli kadının en büyük hayallerinden bir tanesi. Kendi kanından oluşmuş bir varlığın sorumluluğunu almak ve ona mutlu bir gelecek sağlamak için pek çok evli çift çaba gösteriyor ancak hamile kalmanın ne kadar zor bir şey olduğunu da biliyoruz. Bilhassa modern zamanlarda tükettiğimiz yiyeceklerden tutun da aldığımız havaya kadar her yer sperm ve yumurta kalitesini yahut adedini düşürecek maddelerle dolu. Buna rağmen devam eden çocuk yapma çabalarınızın bir sonuç verip vermediğini öğrenmek içinse elbette hamilelik testlerini uygulamak gerekiyor. Fakat hamilelik testlerinin nasıl yapılacağı yahut ne zaman yapılmaları gerektiğine dair bilgisi olmayan okuyucularımız için gerekli tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Hamilelik testlerini yapmak için önerilen süre adetin olması gereken tarihin yedi gün sonrası olarak belirleniyor. Zira yedi güne kadar olan gecikmeler hamilelik dışı etkenler nedeniyle de ortaya çıkabiliyorlar ve bu durum hamile olduğunuz sanrısını doğurabiliyor. Yedi günün geçmesinin ardından hala adetiniz gelmediyse evde uygulayabileceğiniz ve eczaneden alabileceğiniz doğum kontrol testlerinden alabilirsiniz. Elbette daha önceden de bu testleri uygulamak mümkün fakat alacağınız pozitif sonuçlar doğru olurken negatif sonuçların yanlış çıkma olasılığı var. Tekrar tekrar testlere para vermemek için 7 gün beklemeniz yeterli olacaktır.

Fakat bu testlerin her zaman tam doğru sonuçlar verdiklerini de söyleyemeyiz. Bu nedenle pozitif çıkan testi bir de kan testleri ile karşılaştırmak için jinekologlara başvurabilirsiniz. Kan testleri net sonuçlar verdikleri için hamile olup olmadığınız tam anlamıyla belli olacaktır. Adetiniz yedi gün gecikmeyi çok geçtiyse ancak yine de gelmiyorsa ya hamile olduğunuz kesindir ya da üreme sisteminizde bir sorun vardır. Durumun tespiti için yine sağlık kurumlarına başvurmayı unutmayın.

Hamilelik testini uygulamak için testin üzerinde yer alan talimatları takip edebilirsiniz. Bu testlerden bazıları direkt olarak işeme sırasında çişin üzerine tutulmalarını gerektirirken, bir kısmı ise bir kap içerisine işendikten sonra testin bu kaba daldırılmasını gerektirmekedir. Test için en uygun zaman ise sabahları tuvalete gittiğinizde uygulanmasıdır. Böylece bütün gece biriken idrar üzerinde doğru sonuçlar alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.