Hamileliğe Engel Durumlar Nelerdir

HAMİLELİĞE ENGEL DURUMLAR NELERDİR?

QHamilelik insan doğasının en temel öğelerinden birisi olduğu için aslında biyolojik anlamda hamile kalmak o kadar da zor sayılmaz. Zira erkekten gelen sperm, kadındaki yumurta ile birleşerek bir embriyo oluşturuyor, bu embriyo ise rahme düşüyor ve orada tutunarak büyümeye başlıyor. Bundan sonrası ise zaten gebelik olarak adlandırılıyor ve genelde bebeğin doğumu ile sonuçlanıyor. Lakin bazı faktörler gebelik önünde birer engel olabiliyorlar ve pek çok kadın maalesef çok istediği halde bebeğine kavuşamıyor. Hamileliğe engel durumlar nelerdir diyenler için temel faktörleri değerlendirdik.

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak bir türlü olamayan çiftler, öncelikle fazla veya çok düşük kilolu olup olmadıklarını bir gözden geçirmeliler. Zira fazla ve az kilolu olmak yumurtlama düzeninin bozulmasına, hatta yumurtlamanın komple durmasına neden olabiliyor. Dolayısıyla kilo kontrolü, hormonların da kontrol edilmesini sağladığı için kesinlikle es geçilmemesi gerekenler arasında.

Bunun yanında sigara, alkol kullanımı, çay ve kahvenin çok fazla tüketilmesi, uykusuzluk, aşırı stres ve ruhsal baskı altında kalma ile 35 yaşın geçilmesi gibi pek çok faktör de maalesef hamileliğe ciddi anlamda etki edebiliyor. Zira anne olmak isteyen adaylar, sağlıklarına dikkat etmeliler ve vücuda temel anlamda zararı olan her şeyden kaçınmalılar. Bunun yanında 35 yaşını geçen kadınlarda hamilelik oranlarının ciddi bir düşüş gösterdiği kanıtlanmış durumda ve dolayısıyla en azından 35 yaştan önce bebek sahibi olmaya çalışmak şansınızı oldukça arttıracaktır.

Elbette üreme sağlığını etkileyen tüm rahatsızlıklar da hamileliğe engel olabiliyorlar. Buna cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar ve ayrıca miyom, endometriozis gibi rahatsızlıklar da dahil. Dolayısıyla tüplerinizin bu tip hastalıklardan dolayı kapanmış olabilme ihtimaline karşın bir uzmana görünmenizde fayda var. Pek çok kadın farkında olmadan geçirdiği bazı cinsel hastalıklardan dolayı gebe kalamıyor ve bazıları ise eşlerinin bu durumu gizlemesinden dolayı hastalığıyla yaşamak zorunda kalıyor.

Elbette doğuştan gelen üreme sistemlerindeki anomaliler, fallop tüplerindeki bozukluklar, rahim bozuklukları, foliküllerde sağlıklı yumurta olmaması gibi bazı genetik faktörler de gebeliğin önünde engel olabiliyorlar. Bunların bazılarının ise maalesef tedavisi yok. Erkeklerde ise sperm kalitesi ve hızını düşüren rahatsızlıklar gebeliğe engel oluşturabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.