Hamile Kalmayı Zorlaştıran Faktörler

HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRAN FAKTÖRLER

Hamilelik bir bebek sahibi olmanın en önemli adımı ancak her ne kadar normalde fizyolojimizden dolayı bunu doğal olarak elde etmemiz mümkün olsa da, ortaya çıkabilen pek çok sorun gebeliğin gerçekleşmesine engel olabiliyor. Bazen anne bazen de baba adaylarından kaynaklanan sorunlar, geçici veya kalıcı kısırlık ile sonuçlanarak hamileliğe engel oluyorlar. Dolayısıyla hamile kalmayı zorlaştıran faktörlere bir göz atmak ve bilhassa geçici kısırlığa sebep olan şeyleri ortaya koymak gerekiyor.

Kadınların hamile kalmalarının önündeki en büyük engellerden bir tanesi yumurtlama döngüsünün bozuk olması. Zira östrojen hormonu yumurtlamadan sorumludur ve bu hormonun dengesiz bir şekilde salgılanması yumurtlamanın kesilmesine veya yanlış zamanlarda olmasına sebep olur. Bunu pek çok kadın adet düzeninin bozulması veya kesilmesi ile fark edebilir. Adeti bozan şeyler arasında aşırı veya çok az kilolu olmak başta gelmektedir. Çünkü östrojen hormonu vücuttaki yağ kitlesine göre üretilmektedir ve kilo bozuklukları salgılanmasına engel olmaktadır. Bunun yanında tiroid, şeker hastalığı gibi hastalıklar da hormon dengesini bozarak yumurtlamayı düzensiz hale getirebilirler.

Rahim içi rahatsızlıkları yahut tüplerle ilgili hastalıklar da spermlerin yumurtaya ulaşmasına engel olduklarından gebeliğe engel olabilirler. Miyomlar, polipler gibi durumlar illa ki gebeliğe engel olacaklar diye bir kural yok ancak özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar fallop tüplerinin yapışmalarına sebep olarak gebeliği kalıcı olarak engelleyebiliyorlar. Bu tip vakalarda tüp bebek tedavisi mecburiyeti ortaya çıkabiliyor çünkü yapışan fallop tüplerini açmak maalesef genelde imkansız oluyor.

Bunlara ek olarak sigara, alkol, uyuşturucu ve kafein kullanımı, aşırı stres, hareketsizlik, ruhsal hastalıklar ve ayrıca uykusuzluk ve aşırı fiziki efor sarfetme gibi faktörler de gebeliğe geçici olarak engel olabiliyorlar çünkü bu hallerde rahim dokusu olması gerektiği hale gelmediğinden embriyo tutunamıyor.

Erkeklerde ise varikosel rahatsızlığı geçici olarak spermlerin adedini düşürürken, bazen kalıcı olarak sperm adedi ve hızında düşüşe sebep olabilen rahatsızlıklar da ortaya çıkabiliyorlar. Özellikle sigara, alkol ve kafein tüketen ve hareketsiz bir yaşam süren erkeklerin sperm adetleri ve hızlarında problemler olduğu tespit edilmiş durumda. Bazen iktidarsızlığa sebep olan ruhsal ve fiziksel faktörler de gebeliğe dolaylı yoldan engel oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.