Hamile Kalmayı Neler Engeller ve Zorlaştırır

HAMİLE KALMAYI NELER ENGELLER VE ZORLAŞTIRIR?

Yayın Tarihi27 Kasım 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Hamile kalmak ve bebek sahibi olmak neredeyse her kadının hayali ancak maalesef vücudumuzda gebeliği engelleyebilecek pek çok şey meydana geliyor ve bu sorunlar kendinizde bir sorun olduğunu düşünmenize bile yol açabiliyorlar. Halbuki çocuk sahibi olamayan pek çok çiftin aslında sadece geçici bir rahatsızlığı bulunuyor ve bunların üstesinden gelindiğinde gebelik daha kolay hale gelebiliyor. Hamile kalmayı neler engeller ve zorlaştırır diyenler için en dikkat edilmesi gerekenleri bir değerlendirdik.

Gebe kalmak isteyen kadınların en dikkat etmeleri gereken şeylerden bir tanesi kilo kontrolü. Zira çok fazla kilolu olmak veya çok zayıf olmak maalesef vücuttaki östrojen dengesini bozuyor ve fazla kilolarda östrojen miktarı arttığı için yumurtlama düzeni bozulurken, fazla zayıflıklarda ise yumurtlamanın durması maalesef hamileliği imkansız hale getiriyor. Çünkü östrojen hormonu doğrudan vücuttaki yağ miktarıyla orantılı ve aşırı zayıflıkta vücudun çoğalmaktan ziyade kendini koruma moduna alması yumurta üretimini durduruyor.

Diyabet, tiroid hastalıkları gibi hormonlarla alakalı olan rahatsızlıklar da hamile kalmayı zorlaştıran etkenler arasında. Çünkü gebelik için vücuttaki tüm hormonların optimum düzeyde olmaları gerekiyor. Hormonal sıkıntıları olanlar gebelik elde etseler bile gebeliği doktor kontrolünde sürdürmeliler. Aksi taktirde hem anne hem de bebek için istenmeyen sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Ağrı kesiciler, antibiyotikler ve antidepresanlar da hamileliği daha zor hale getiriyorlar. Hem kadınlar hem erkeklerde geçici kısırlığa sebep olabilen bu ürünler, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin mecbur kalmadıkça kullanmamaları gerekenler arasında. Genellikle bu tür ilaçların bırakılmasının ardından bir kaç gün içerisinde eski üreme kabiliyetleri de geri dönüyor.

Aşırı kahve, çay, sigara ve alkol tüketimi de erkeklerde sperm kalitesini düşürürken kadınlarda yumurtlama düzenini ve rahmin iç dokusunu bozabiliyor. Bu sebeple gebeliğin elde edilmesi bir hayli zorlaşıyor. Eğer bu ürünleri sık sık kullanıyorsanız hem kendiniz hem de bebeğiniz için buna bir son vermelisiniz.

İlerleyen yaş ise gebeliği kalıcı olarak zorlaştıran etkenler arasında. Yapılan araştırmalar 30’lu yaşların ortalarından itibaren kadınlarda gebeliğin çok zor hale geldiğini ve yumurta kalitesinin de düşüş gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyenlerin bu dönemden önce davranmaları hem sağlıklı hem de kolay bir gebelik elde etmeleri için önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.