Hamile Kalmayı Engelleyen Faktörler Nelerdir

HAMİLE KALMAYI ENGELLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Bir bebek sahibi olmayı pek çok çift istiyor ancak maalesef gebelik elde etmek zaman zaman bir hayli zor olabiliyor. Doğuştan kaynaklanan veya sonradan kazanılan kısırlık nedeniyle hamile kalmak bazen tıbbi yöntemlerle bile imkansız olabilse de, hamile kalmayı engelleyen faktörler nelerdir sorusuna verdiğimiz cevaplar aslında kısır olmamanıza rağmen bir şeyleri kaçırdığınızı ortaya çıkarabilir. Çünkü pek çok kişi doğru koşullar altında cinsel ilişkiye girmiyor ve gebelik şansının düşük olması nedeniyle bir bebeğe kavuşamıyor. Dilerseniz hemen kısırlık haricindeki gebelik ihtimalini düşüren etkenlere bir göz atalım.

Kilolarımız gebelik ihtimalimizi ciddi anlamda değiştiren faktörler arasında bulunuyor. Zira çok fazla kilolu olmak veya düşük kilolu olmak maalesef hamilelik elde etme ihtimalini değiştiriyor. Çünkü normalden %10 fazla yağı olanlarda yumurtlama düzeni bozulurken, %10’dan daha az yağı olanlarda ise yumurtlama kesiliyor. Dolayısıyla yumurtlama düzeninin bozulmaması için vücuttaki yağ oranının tam olması gerektiği gibi olması lazım. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları sizin için ideal yağ oranı ve kilo konusunda yardımcı olacaklardır. Unutmayın, vücuttaki östrojen oranı doğrudan kiloya göre belirleniyor.

Tiroid bezindeki problemler ve diğer hormonal rahatsızlıklar da maalesef yumurtlama düzenini bozarak gebeliği elde edilmesi zor bir hale getiriyor. Bunun yanında lupus gibi bazı bağışıklık sistemi hastalıkları da yumurtlamayı daha zor bir hale getirerek gebeliğin elde edilmesine engel oluyor. Pek çok kişi bu tip durumlar nedeniyle kısır olduğunu düşünüyor ancak bu geçici kısırlık, rahatsızlıkların tedavi edilmesi ile birlikte ortadan kalkıyor.

Bunun yanında bazı ilaç türleri gebeliği zorlaştırırken, çalıştığınız ortamın yapısı da hamileliğe engel olabiliyor. Hem kadınlarda hem de erkeklerde elektromanyetizmaya, radyasyona ve kimyasal maddelere maruz kalmak, ayrıca çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklarda çalışmak zorunda olmak, çocuk sahibi olma şansınızı etkiliyor. Bu nedenle çalışma koşullarınızın sağlığınız için optimum olduğundan emin olmalısınız.

Aşırı sigara, kahve ve alkol tüketimi, cinsel hastalıklar, rahimdeki miyom gibi rahatsızlıklar, yoğun stres altında bulunmak ve bunun yanında 35 yaşın üzerinde olmak da gebelik ihtimalini ciddi oranda düşürüyor. Bu nedenle geleceğe yönelik hazırlık yaparken biraz daha dikkatli olmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.