Hamile Kalmak İsteyenler Ne Yapmalı

HAMİLE KALMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

Hamile kalmak ve bir çocuk sahibi olmak neredeyse her kadının hayali ancak erkekler de baba olabilmek için bazen bir o kadar hevesli oluyorlar. Lakin bazen genetik sebeplerden, bazen hastalık ve alışkanlıklardan, bazen de talihsizliklerden veya yanlış bilgilerden dolayı hamileliği elde etmek oldukça imkansız gibi görünebiliyor. Zira gebe kalma konusunda düşünülmesi gereken o kadar çok kriter var ki, bu konuda yapacağınız ufak bir planlama hatası bile aylarca hamilelik elde etmenize engel olabilir. Hamile kalmak istiyorum, hamile kalmak isteyenler ne yapmalı gibi cümleleri siz de kurmaya başladıysanız, söyleyeceklerimizin faydaları olabilir. Sizler için adım adım hamilelik konusunda dikkat edilmesi gereken kriterleri değerlendirdik.

İlk Adım: Doğum Kontrole Öncesinden Son Verin

Doğum kontrol yöntemlerini uzun süre kullanmış olanların hemen hamilelik elde etme düşüncelerini kenara koymaları gerekiyor ve bu nedenle doğum kontrolünü planladığınız gebelikten en az 6 ay önce bırakmalısınız. Zira bilhassa deri altı implant, doğum kontrol hapı ve hormon enjeksiyonlarını içeren doğum kontrol yöntemlerini uzun süre kullandıysanız, vücudunuzun yeniden doğru yumurtlama ve regl döngüsüne girmesi en az bir kaç adet sürecektir. Yani doğum kontrolünü bıraktığınız anda hemen hamile kalma gücünüzün olmadığını belirtmek gerek.

Prezervatif gibi bırakması kolay doğum kontrol yöntemlerine geçerek bu süreci daha kolay hale getirebilirsiniz. Ayrıca spiral kullananlar da hormonlu spiral kullanmaları halinde yine aynı bekleme süresine sahip olacaklardır.

İkinci Adım: Yumurtlama Gününüzü Bulun

Eğer doğru yumurtlama gününü bilmiyorsanız ve bu nedenle yanlış günlerde ilişkiye giriyorsanız, hamile kalma ihtimaliniz çok çok düşük. Bunun için bir sonraki beklediğiniz adet gününden 14 gün çıkartın. Elde ettiğiniz tarih, beklenen yumurtlama gününüzdür. Bu günden 2 gün önce, o günde ve o günden 2 gün sonra ilişkiye 3 defa girerek hamilelik şansınızı maksimuma çıkarabilirsiniz. Ancak çok sık da ilişkiye girmeyin çünkü bu defa eşinizin menisinde yeteri kadar sperm birikmemiş olacaktır.

Adet tarihleriniz çok düzensiz ise eczanelerden alabileceğiniz yumurtlama günü tespit etme cihazlarından da faydalanabilir ve yumurtanın geldiği günü tespit edebilirsiniz.

Üçüncü Adım: Yumurtlama Gününden Önce İlişkiyi Unutmayın

Cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan spermler, kadının rahminde ve fallop tüplerinde iki üç gün boyunca mücadeleye devam ederler ancak yumurta çatladıktan sonra bir gün içerisinde bozulur. Yani yumurtanın çatlaması esnasında çevrede spermlerin hazır bulunması gerekir. Bu nedenle yumurtlama gününüze yaklaşırken iki günde bir cinsel ilişkiye girmelisiniz. Aralığı geniş tutmamızın sebebi, en düzenli adete sahip olan kadının bile yumurtlama gününde zaman zaman kaymaların ortaya çıkabilmesi.

Dördüncü Adım: Cinsellik Sırasında Yapılacaklar

Cinsellik yaşadıktan sonra hemen ayaklanmamak, yatakta yatar pozisyonda kalmaya devam etmek, spermlerin rahim içerisinde birikerek tüplere doğru ilerlemelerini daha kolay hale getirecektir. Bu nedenle ayağınızı havaya kaldırmak gibi işlere girişmeyin ancak yatar pozisyonda durmaya, hatta uyumaya devam edin.

Pek çok uzman sabahları sperm sayısının menide en yüksek oranda bulunduğunu belirtiyor ancak sabah ilişkiye girdikten sonra yatar pozisyonda kalmak zor olduğu için yine de akşamı tercih etmek daha olası.

Ayrıca cinsel ilişkiyi sırt üstü yattığınız bir pozisyonda gerçekleştirmeniz, spermlerin ilk hareketlerinin daha iç noktalara doğru olmasına yardımcı olacaktır.

Beşinci Adım: Cinsellik Sırasında Yapılmayacaklar

Cinsel ilişki esnasında kayganlaştırıcı maddeler kullanmanın spermlerin hareketlerini hızlandırabileceğine dair bazı düşünceler mevcut ancak bu ürünlerin genelde spermlerin bulunması gereken pH derecesini bozmaları nedeniyle hamileliği zorlaştırmaları çok daha yüksek bir ihtimal.

İlişkinizde orgazm olmanız ya da olmamanız gebe kalma ihtimalinizi pek değiştirmiyor ancak hevesli bir şekilde ilişkiye girmek, ıslanmak ve orgazm olmak, rahim kasılmaları ve rahim ağzının açılması nedeniyle gebeliği biraz daha kolaylaştırabilir. Lakin buna dair ciddi bir araştırma mevcut değil.

Altıncı Adım: Testlere Hazır Olun

Ne kadar erken gebeliğinizi öğrenebilirseniz, o kadar kolay sağlıklı yaşam için çaba göstermeye başlarsınız. Zira gebelik süresince yediklerimize, içtiklerimize ve sigara, alkol gibi alışkanlıklarımıza bir çeki düzen vermek gerekiyor. Bunun için beklenen adet günü geldiğinde hala adet olmadıysanız testinizi yaptırmanız yeterli ancak bazı testler döllenmeden 10 gün sonra bile doğru sonuç verebiliyorlar.

Ayrıca eczanelerde satılan gebelik testleri her zaman doğru sonuç vermiyorlar ve kesin sonuçlar için hastanede kan testi yaptırmanız da işinizi görecektir. Bilhassa hCG hormonu yeteri kadar hızlı yükselmeyen kadınların gebeliklerinin eczane kitleri ile pek de kolay tespit edilemediğini, ancak bunun kan testinde kolayca ortaya çıktığını belirtelim.

Yedinci Adım: Test Negatif Çıkarsa?

Gebeliği hemen elde etmek bazen mümkün olmaz. Zira pek çok gebelik altı ay içerisinde meydana gelir ve bazı çiftlerin 12 ay uğraşarak ancak gebelik elde edebildikleri bilinmektedir. Hatta uzmanlar, tüp bebek tedavisi gibi tedavilere başvurmadan önce en az 2 sene doğal yollardan gebelik çabalarına devam edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bu nedenle test negatif çıktığında moralinizi kaybetmeyin ve cinselliği bir görevmiş gibi de gerçekleştirmeyin. Cinselliği eşinizle bir şeyler paylaşmak için gerçekleştiriyorsunuz ve çocuk da bu işin yanında gelen değerli bir varlık. Duruma bu şekilde yaklaşacak olursanız performans kaygısı gibi kaygıların da önüne geçebilirsiniz.

Bir Türlü Gebe Kalamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Eğer 2 sene boyunca doğal yollardan ve doğru şekilde ilişkiye girmenize rağmen gebelik elde edemiyorsanız, uzmanlar ilk olarak aşılama tedavisi gibi gebeliği kolaylaştırıcı önlemlere göz atılması gerektiğini belirtiyorlar. Zira bu tedavilerin maliyetleri tüp bebek tedavisine göre çok daha düşük ve pek çok anne baba adayı mutlu bir şekilde hastanelerden ayrılıyor.

Ancak buna karşın hala gebelik mümkün olmuyorsa, kendiniz ve eşiniz kısırlığa karşı gerekli tetkikleri yaptırabilir, ortadan kaldırılabilir bir kısırlık sebebi varsa bunun için tedavi görebilirsiniz. Pek çok vakada kısırlığın tedavi edilmesi sorunun çözülmesine yardımcı olmaktadır.

Lakin sebebi bulunamayan kısırlık vakalarında tedavi imkanları da olmadığından dolayı tüp bebek tedavisi ailelere önerilmektedir ve belli koşullar altında devlet de bu tedaviye destek olmaktadır. Son dönemlerde tüp bebek tedavisinde yaşanan teknolojik gelişmeler, gebeliği oldukça kolay ve zahmetsiz bir hale getirdi denilebilir.

92 Responses to HAMİLE KALMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

 1. berivan diyor ki:

  ben 1 senedir eviyim bebegim olması için her turlu yolara basvurdum gene olmadı adedim de gayet düzenli neyden olabilir acaba

 2. Çiğdem diyor ki:

  Slm lar çocuğum olsun istiyom amà olmuyo şuanda tedavi oluyorum adetim çok düzensiz bir seneyi bunuyo hemen hemen lütfen bana da yardımcı olun 😢

 3. dilek diyor ki:

  Merhaba lar yardmci olurmusunz lütfen kızlar . Ben 4 ay önce düşük yaptim Eşimlem çoğu kez iliilişkiye girdik ama olmadı adet düzenszlğm yok nezmn ilşkye baslmyz çocuk için lütfen bende Eşimde çok istiyoruz . 😞

 4. Belkis diyor ki:

  Allah hayırlı sını versin inşallah adetten yani adet bittikten sonra işe başlayın birgün durup birgün birlikte olun ve pekmez bal tahin yumurta rutin olarak esinizde sizde yiyin hayırlı ewlat versin rabbim

 5. Ebru diyor ki:

  Bende 5yılık evliyim çocuk olmuyor tedavi gördüğüm halde

 6. Ebru diyor ki:

  Bende 5 yılık evliyim tedavi gördüğüm halde hamile kalamıyorum

 7. fatmanur diyor ki:

  Mrb arkadaslar bende 2 yıllık evliyim evligimizden buyana hic korunmadik bnmde cocuğum olmuyor litfen bnada bi fikir verebilirmisinoz ne yapmam lazim yada napabilirim meryem ana eli otunu oneriyolar kullanan arkadaslar varmi acaba yardimci olabilirlermi

 8. seyma diyor ki:

  Ben 1 senelik evliyim esim korunmuyor ama hala hamile deyilim kiloluydum ama zayifladim ama hala hamile kalamadim

 9. ayse diyor ki:

  Arkadaşlar çocuk istiyorsanız şiddetle ovulasyon testini tavsiye ederim ben predictor kullandım 1 yıl çocuğumuz olmamıştı testi yaptığım ilk ay hamile kaldim . yumurtlama gününüzü öğreniyosunuz biz hep 14. gün zannedip boşuna uğraşmisiz meğerse 10. günmüs . çift çizgiyi görünce ilişkiye girdik ve hamile kaldım Allah isteyen herkese nasip etsin sağlıklı sıhhatli inşallah. ama bence garanti olsun diye çift çizgiyi görünce 3 gün üstüste ilişkiye girin ….

 10. ali diyor ki:

  İktafa bi iliskiye girdik korkuyorum hamile kalcak diye ne yapmaliyiz daha yasimiz genc

 11. ezgınur akman diyor ki:

  ben 6 aydır hamıleyım benımde çougumolmasını çok ıstıyorum kac atne doktora gıtdıysem hem kılodan olabılır dıyor ne yaptıysamda kılo veremıyorumbana ılaç verdı doktor 3 aya yaıkdır kulanıyorum bu son kutuyu bugun kullnmaya basladım bıraz mıgdem bulanmaya basladı sızce hamılemıyım bana yardımcı olbılırmısın noulur bana yardım edın bende hamıle kalabılıyım rıca edıyorum sıze…

 12. Esra diyor ki:

  Bende. 6 aylik evliyim ama bebegimiz olmuyo cok istiyoruz esimle neden olmuyo doktor. Ilacta verdi 1 hatadir kullaniyorum yasim 18 yasimdan dolayi olabilirmi acaba lutfen yardimci olun

 13. Sibel diyor ki:

  Iyi aksamlar, bir sorum olucakti. Esim bu ayin 9una kadar prezervatifle korunuyordu. Artik korunmuyor, bu ayin 16sinda adet oldum dün bitti. Esimle ben cocuk istiyoruz ama bu nasil mümkün olur? Bir iki haftaya hamile kalma imkanin olurmu? Yumurtaligimin catladigi günüde bilmiyorum. Bilgi verirseniz cok mutlu olurum. Test yaptim pazartesi negatif cikti.

 14. rahime diyor ki:

  Slm bende 10 aylık evliyim bende doktura gittim bi sorun yok ama çocuğum olmuyor sizce ne yapmalıyım

 15. kenan diyor ki:

  Selam bence başka erkeklerle olunsa gizliden olurmuki

 16. Yardımcı diyor ki:

  Arkadaşlar abilerim ablalarım size bu konuda kesin bir kaç tavsiyede bulunabılırım Allah acil şifalar versin ismim

 17. Anonim diyor ki:

  bnde cocuk istıyorum ama bu kıstten kurtulamıyorum ne yapmam gerekıyor

 18. aynur diyor ki:

  Bende kalmak istiyorum kocam sperm mi rahime sokmuyor nasıl olcak bu iş

 19. Cigdm diyor ki:

  Merhaba ben 5 aylik hamileyim bebegim olsun istiyorum nasil yapabilirim acaba?

 20. Şefike diyor ki:

  Bnde iliskiye girmekten korkuyrm hamile kalirm diye daha 14 yasimdaym erkk arkadasm iliskiye girmk istiyr bnmle kendisi de 18 yasinda ne yapmaliym surekli oyaliyrm onu

 21. nasiba diyor ki:

  bande hamile kalmak istiyorum 2 senedir evliyim allah yardamjiniz olsun

  • yasemin diyor ki:

   oktay özkara hocama danışın

  • ayten diyor ki:

   Merhaba arkadaslar. Ben 2 yillik evliyim 1 senedir bebek calismalari yapiyorduk ama nafile. Ikimizde de sorun yoktu aslinda ama yine de doktorlar tup bebek onerdi. Buarada ben 32 esim ise 33 yasinda. Zaman kaybetmeden tup bebek yaptir dediler tam tup bebek arastirmasi yaparken samsunda azeri bir doktor buldum. Kisirlik ve iktidarsizlim uzmani. 29 yillik doktor 2 ay tedavi etti beni. Az ilaçla tedavi yapiyor bosuna ilac yuklemesi de yapmiyor ama ilaclari yurtdisinda kendileri ketirtiyolar biraz maliyetlioluyor. Once Allahin izniyle sonra da dr hanimjn vesilesiyle 2 aylim tedavi sonucu hamileyim 🙂 rabbim dileyen her kese versin. Tek doktorun soyledimleriyle tup bebege gitmeyin lutfen. Cok iyi doktorlar var erken menepoza girenleri bile tedavi etmis cocuk sahibi olmuslar…siz de umidinizi kaybetmeyin lutfen. Bu yaziyi okuyacak her kesin demekki benim gibi sansi var

 22. ayşe diyor ki:

  1 senelik evliyim 18 yaşındayım çocuğumuz olmuyo ne yapabilirim yaşımdan kaynaklanıyo olabilirmi yardımcı olurmusunz

 23. esma diyor ki:

  Bende kalmak istiyom

 24. handan diyor ki:

  Alti aylik evliyim hamile kalmak istiyorum ama neden olmuyor doktra gittim yumurtaliklarin saglikli iyi dedi olmamasi icin hic bi sebep yok dedi ne ypman lazim

  • atesbey diyor ki:

   Slm aceleci olmadan kafanizi yormadan rahat olun..zamana birakin vajina yeni sekline yeni boyutta giriyor zamana birak ve uzulmeyin ne siz nede esiniz..

 25. ebru Hortum diyor ki:

  Bana yardimci olurmusuz lutfennn

 26. ebru Hortum diyor ki:

  Bendee hamile kalmak istiyorum ama olmuyor cok doktorlar gezdim ve hic bir sikintim olmadigini soyledilerr 2 yildir evliyim 7 ay once dusuk yaptmm sizce ne yapmalıyım

  • atesbey diyor ki:

   Mrh ebru başta yapman gereken kafanı rahatlatmak üzülme ve düşünme doktor sende veya sesinde sorun yok demiş ise bırak zevkini cikart ve Allaha bırak iyi olacaktır ins

 27. Anonim diyor ki:

  Benim de yok olmuyor

 28. Anonim diyor ki:

  hamile kalmak ıstıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.