Hamile Kalmak İçin En Verimli Dönem

HAMİLE KALMAK İÇİN EN VERİMLİ DÖNEM

Bir bebek sahibi olmak neredeyse her çiftin en büyük hayalleri arasında yer alıyor ve bu nedenle pek çok kadın ve erkeğin büyük bir araştırma içerisinde olduğu da bir gerçek. Zira hamile kalmak için en verimli dönemi merak eden çiftler, bebeklerini en uygun anda dünyaya getirmek için fırsat kolluyorlar. Lakin bu soru sorulduğunda genellikle iki farklı anlamdan bir tanesine denk gelmektedir ve birincisi hamilelik şansını arttırmak için ilişkiye ne zaman girilmeli sorusudur, ikincisi ise bebek yapmak için hangi yaşları ve koşulları tercih etmek gerekli sorusudur. Dolayısıyla yazımızda her iki konuyu da merak edenler için bilgi vereceğiz.

Hamilelik İçin Ne Zaman İlişkiye Girilmeli?

Kadınların adet döngüleri, aslında onların yumurtlama ve yumurtayı dışarı atma döngüleridir. Dolayısıyla genelde 4 hafta süren bu süreçte, yumurta bazı günlerde bulunmakta, bazı günlerde ise bulunmamaktadır. Yani ilişkiye her girildiğinde rahimde yumurtanın olmadığı anlar da olacaktır ve bu nedenle gebelik imkansız hale gelecektir. Yumurtayı tutturmak ve onun taze olduğundan emin olmak için yapmanız gereken şey, gelecek adet gününüzü tahmin etmek ve o günden 2 hafta geriye gelmek. 2 hafta geriye geldiğiniz zaman elde ettiğiniz günün üç gün öncesi ve sonrası, iki günde bir ilişkiye girmek için uygundur. Böylece yumurtlama döneminde spermlerin yumurtayı bulmaları çok daha kolay olacaktır. Ayrıca bu dönemde rahim ağzı da açılır ve kadın cinsel organlarındaki salgılar artarak spermlerin geçişine uygun bir ortam oluştururlar.

Hangi Dönemde Hamile Kalmalı?

Hamilelik aslında doğal bir parçamızdır ancak yine de günlük yaşamın zorluğu içerisinde ona özel bir önem atfedilmesi normaldir. Zira artık hem anneler hem de babalar çalışıyorlar ve ayrıca modern hayatın zorlukları ile baş etmek zorundalar. Dolayısıyla hamilelik üzerine ciddi anlamda düşünülmesi gereken bir dönem haline gelmektedir.

Okuyucularımız için bu noktada en önemli önerimiz, hamileliği evlendikten bir kaç sene sonra düşünmeleridir. Zira evliliğin temelleri henüz oturmadan acele bebek kararı vermek, maalesef çiftlerin duygusal anlamda birbirlerinden uzaklaşmalarına sebep olmaktadır çünkü bebeğin bakımı için ona ayrılan zaman, karı kocaların birbirlerine vakit ayırmalarına engel olmaktadır.

Tabii ki hamilelik kararından önce maddi anlamda yeterli olunduğundan da emin olmak gerekir çünkü bebeğin bakımı hiç beklemediğiniz masrafların oluşmasına sebep olacaktır.

Kadınlarda bilhassa 30’lu yaşlar ile birlikte yumurta kalitesinde düşüş meydana gelir ve bu nedenle gebelik elde etmek zorlaşır. Bunun yanında erkeklerde ise yaş ilerledikçe spermlerin kalitesi ve hızı düşer, bu nedenle onların yumurtayı döllemeleri daha zor hale gelir. Bu yüzden hamilelik kararını henüz bebek bakımına hazır olunmayacak kadar erkene almamak gerektiği gibi, çok ilerleyen yaşlara da atmamak gerekmektedir.

One Response to HAMİLE KALMAK İÇİN EN VERİMLİ DÖNEM

  1. Anne Bebek diyor ki:

    Çok yararlı bir yazı olmuş teşekürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.