Hamile Kalmadan Önce Yapılacaklar

HAMİLE KALMADAN ÖNCE YAPILACAKLAR

Yayın Tarihi24 Nisan 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin genellikle ilk önce hamileliği denediklerini, bunun ardından gebeliğe dair önlem ve hazırlıkları gerçekleştirdikleri bir gerçek. Fakat aslında gebelik psikolojik olarak bebek kararı verildiği anda başlıyor ve hem anne hem de baba adaylarının hayatlarını henüz ortada olmayan bebek için düzenlemeleri gerekiyor. Hamile kalmadan önce yapılacaklar bu nedenle çok önemli ve söylediklerimize kulak vereceğinizi umuyoruz.

Gebelik için çalışmaya başlayan çiftlerin her ikisinin de hem alkolü hem de sigarayı bırakmaları gerekiyor. Her ne kadar gebelik döneminde bunlar zaten yasak olsalar da, aslında gebelik kararı verildiği anda onları bırakmak bebeğin sağlığı için önemli. Sigara ve alkol baba adaylarında sperm adetlerinin düşmesine ve spermlerin kalitelerinin azalmasına sebep olurken, anne adaylarında gebeliğin ne zaman gerçekleşeceğinin bilinmemesi sebebiyle bu riski almak da yersiz. En iyisi henüz karar vermişken ikisine de elveda deyin.

Hem fazla kilolu olmak hem de düşük kilolu olmak maalesef anne adaylarının gebelik şansını düşürüyor çünkü her iki durumda da vücudun hormon dengesi bozuluyor. Bu yüzden boyunuzun son iki rakamından beş kilo fazlası ve on kilo düşüğünden daha fazla kilo farkınız varsa, bu aralığa gelmek için çaba gösterin.

Bazen çeşitli rahatsızlıklarımız için devamlı bir ilaç kullanımı gerçekleştirebiliyoruz. Fakat bu ilaçların hem hamile kalma ihtimali hem de bebek sağlığı üzerinde bir etkisi olup olmadığını bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle doktorunuzla görüşerek verdiğiniz hamilelik kararı nedeniyle ilaç değişikliği olup olmayacağını bir öğrenin.

Gebelik döneminde diş tedavilerinin gerçekleştirilmedikleri bir gerçek. Zira hamilelik zehirlenmesi, dişlerdeki bakteriyel enfeksiyonlar gibi etkenler, maalesef gebelikte bebeğe zarar verebiliyorlar. Bunun yanında hamilelikte röntgen çekiminin de yasak olması, bu dönemde dişlerin doğru şekilde tedavisini imkansız hale getiriyor. Gebelik kararı verdiğinizde hemen dişlerinize gereken bakımı yaptırmanız işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Çay, kahve ve kolada bol miktarda bulunan kafein maddesi de hamilelikte hem siz hem de bebeğiniz için zararlı. Kafeinin güvenli miktarının ne olduğu bilinmiyor ancak bu nedenle bebeğe bir zarar gelmesi ihtimaline karşın pek çok anne adayı günde bir fincan kahve veya bir fincan çay ile sınırlandırılıyor. Kolanın ise kafein yanında yoğun şeker içeriği bebek için zararlı. Bu ürünlere en azından bir süre ara vermeniz gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.