Hamile Kalmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz

HAMİLE KALMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Bebek sahibi olmak için hamile kalmayı kafanıza koymuş olabilirsiniz ancak bunu için çalışmaya başladığınızda artık hayatınızda bazı değişiklikleri de yapmaya başlamanız gerekiyor. Zira bu değişiklikler olmadan hamile kalmanız daha zor hale geldiği gibi, bebeğin gelişiminin optimum düzeyde olması için de anne adayının biraz çaba göstermesi gerekiyor. Dolayısıyla hamile kalmadan önce nelere dikkat etmeliyiz sorusunu sizler için cevaplandırmaya çalıştık.

Gebelik elde etmeye çalışan anne adayları, ilk olarak sigara ve alkol tüketimine bir son vermeliler. Gebelikte zaten bu ürünleri tüketmek yasak ve genelde kadınların gebeliklerini öğrenmeleri 5. haftayı bulabiliyor. Yani aslında siz alkol ve sigarayı bırakmak için çaba gösterdiğinizde hali hazırda bir aydan fazladır hamile olmuş oluyorsunuz. Bu nedenle her ikisini de hayatınızdan bir an önce çıkarmalısınız ve sperm kalitesini düşürdüğü için erkekler de aynısını yapmalılar.

Fazla kilolar ve aynı zamanda çok düşük kilo da gebeliği zorlaştırıyor. Dolayısıyla hamile kalmadan önce yumurta üretimini bir düzene sokmak için fazla kilolarınızı vermeli, ancak çok düşük kiloluysanız biraz kilo almaya çalışmalısınız. Östrojen hormonunun üretimi kilolara doğrudan bağlıdır ve bu yüzden kilo problemleri östrojen düzeyini ve dolayısıyla adet ve yumurtlama düzenini doğrudan değiştirir.

Hamile kalmak isteyen kadınlar, düzenli kullandıkları ilaçları varsa, bu ilaçların da gebelik ve bebek üzerindeki etkilerini doktorlarına sormalı, gerekirse ilaç ve doz değişimleri yaptırmalılar. Zira bazı ilaçların gebe kadınlar tarafından kullanımı kesinlikle önerilmiyor ve bu yüzden dikkatli olunmalı. Doktorunuzla iletişimde olmanız bu sorunun üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Hamilelik döneminde diş bakımı yaptırmak neredeyse imkansızdır çünkü hem röntgen çekimi gibi faktörler bebeklere zarar verirler hem de ağızdaki bakteriler bebeğe zarar veren, erken doğuma yol açabilen niteliklere sahipler. Dolayısıyla hamile kalmadan tüm çürüklerden kurtulmak, dolguları yenilemek ve ağız bakımına azami önem göstermek gerekiyor.

Gebelikte folik asit tüketilmesi önerilir ancak bu asidi almaya gebelik öncesinde başlarsanız vücudunuz daha iyi desteklenecektir. Folik asit bebeğin doğum kusurlarına sahip olma ihtimalini ciddi anlamda düşürür ve böylece gebelik başlangıcı çok daha başarılı bir şekilde gerçekleşir. Özellikle ıspanakta bol bol bulunan folik asidi hap şeklinde de alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.