Hamile Kalma Şansını Artırmak İçin Ne Yapmalı

HAMİLE KALMA ŞANSINI ARTIRMAK İÇİN NE YAPMALI?

Yayın Tarihi05 Mart 2014 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Hamile kalmak ve çocuk sahibi olmak neredeyse her çiftin hayalleri arasında yer alıyor ve bu hayale ulaşmak için zaman zaman çok uğraşmak gerekebiliyor. Zira tamamen sağlıklı ve hiç bir sorunu olmayan ideal çiftlerde bile hamile kalma şansı yüzde yirmi düzeyini geçmiyor ve dolayısıyla bu şans en ufak bir değişiklikte ya da farklılıkta daha da düşük olabiliyor. Bu nedenle çocuk sahibi olmak istiyorsanız ilk olarak moralinizi bozmamalı ve çocuk yapmanın sanıldığı kadar hızlı bir şey olmadığını hesaba katmalısınız. Hiç bir fiziksel ya da psikolojik sorun olmasa dahi tamamen şanstan dolayı henüz çocuk sahibi olmamış olabilirsiniz. Yani farkedebileceğiniz gibi, gebe kalma şansınızı arttırmanın en temel yolu ilk olarak biraz sabırlı olmaktan geçiyor.

Bu sabır sadece hamile kalmak için sürekli olarak çalışmayı değil aynı zamanda bekleyebilmeyi de içine dahil ediyor. Zira her gün yapılacak olan cinsel ilişki hamile kalma olasılığını arttırmak yerine sadece azaltmaya yarayacaktır. Çok nadir olan cinsel ilişki de aynı etkiyi yaratacağı için iki veya üç günde bir çalışmanız en yüksek sperm kalitesi ve hareketliliğinin yakalanmasına yardımcı olacaktır.

Psikolojik durumun da en az fiziksel durum kadar hamilelik şansını etkilediği kanıtlanmıştır. Bu nedenle zor dönemlerden geçerken veya çeşitli sıkıntılarla boğuşurken çocuk sahibi olmaya çalışmamanız gerekmektedir. Zira hem başka zorluklarla boğuşmak hem de çocuk neden olmuyor stresiyle başbaşa kalmak işleri daha da kötüleştirecektir. Yıllık izin, tatiller ve her şeyin mükemmel gittiği zamanlar çocuk çalışmaları için ideal zamanlardır diyebiliriz. Bu konuda hazırladığımız hamile kalmak isteyenler ne yapmalı rehberi de size yol gösterici olacaktır, o makalemize göz atmadan da geçmeyin.

Tabii ki beslenme düzeni ve alışkanlıkları da gebelik ihtimali üzerinde büyük bir etkiye sahipler. Bu nedenle kendinize her gerekli maddeyi alabileceğiniz kaliteli bir beslenme programı hazırlamalı ve bunu sıkı bir şekilde takip etmelisiniz. Eğer bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa beslenme uzmanlarıyla çalışmaktan çekinmeyin. Ayrıca, sigara, alkol, fazla miktarda çay ve kahveden uzak durmak da hamile kalma şansınızı arttıracaktır. Fakat aynı kuralları eşinizin de takip etmesi gerektiğini unutmayın.

Aşırı kilolu olmak vücudun genel kimyasını bozduğu ve sağlıklı üreme faaliyetlerini engellediği için sizin için en doğru olan kiloya gelmeye çalışır ve bu kilodayken hamile kalmaya çalışırsanız çok daha kolay sonuç alabileceğinizi siz de görebilirsiniz.

2 Responses to HAMİLE KALMA ŞANSINI ARTIRMAK İÇİN NE YAPMALI?

  1. elif diyor ki:

    40 yasindayim hersey normal oldugu halde hamile kalamiyorum ne yapmaliyim

  2. ebru Hortum diyor ki:

    Ben 2 yildir evliyim ikiz gebe kaldim iki ay sonra dusuk yaptm 6 aydirda hamile kalmak istiyorum ama olmuyor doktor esimde bir sıkıntı olmadigini soyluyor bendede hic bir sıkıntı olmadigini soyluyor lutfen bana yardimci olurmusunuz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.