Hamile Kalınca Vücudum Bozulur mu

HAMİLE KALINCA VÜCUDUM BOZULUR MU?

Hamilelik dönemi anne adayları için çok heyecanlı ve eğlenceli bir süreç ama tabii ki bu dönemin kendine has bazı sıkıntıları da var. Hamilelik süresince fiziksel hareketliliğin yavaş yavaş kısıtlanmaya başlaması, bulantılar ve halsizlikler, beslenmeye dikkat etme zorunluluğu gibi faktörler, bu süreçte kadınları biraz zorlayabiliyor. Ancak bazıları ise hamile kalınca vücudum bozulur mu sorusunu kendilerine soruyorlar ve bundan korktukları için çocuk yapmaktan da kaçınıyorlar. Dolayısıyla sizler için gebelikte fiziksel değişim süreci ile ilgili tüm bildiklerimizi bir araya getirdik.

Hamilelik boyunca özellikle ilk üç aylık dönemin ardından kadınlar kilo almaya başlarlar ve uzmanlar bu kilonun kesinlikle alınması gerektiğini belirtiyorlar. Zira hem anne adayının enerji ihtiyacının karşılanabilmesi hem de doğumdan sonra süt üretimi için yeterli yağ rezervinin olması için hamilelikte kilo almak bir mecburiyet. Ancak bu, sınırsız kilo alma izniniz olduğu anlamına gelmiyor. Doktorunuz mevcut kilonuza göre size bir kilo alma sınırı belirleyecektir ve bunun yanında beslenmenize dair önerilerde de bulunacaktır. Dolayısıyla aşırı kilo almadığınız sürece kilo problemlerinden dolayı vücudunuzun bozulacağını düşünmemeniz gerekmektedir.

Elbette kilo haricinde bebeğin kendi varlığından dolayı karın şişikliği de ortaya çıkıyor. Bu durumda bazı vakalarda karın bölgesinde çatlaklar ortaya çıkabiliyor ve doğumdan bir kaç sene sonra bu çatlaklar ortadan kalkabiliyor. Ancak bu çatlaklar biraz genetik eğilime bağlı ve gebeliğin bitmesinin ardından lazer tedavileri ve kremler ile hafifletilmeleri de gerekebilir. Ancak aşırı kilo almayan annelerde çatlaklar da biraz daha makul seviyelerde kalacaklardır.

Doğumun ardından vajina bölgesine atılan kesikten dolayı bir dikiş bulunuyor ve bunun yanında içinden bebek geçtiği için vajinada genişleme ortaya çıkabiliyor. Estetik uzmanları cinsel zevkin azalmasına sebep olabilen bu genişlemeyi düzeltebiliyorlar fakat bazı vakalarda hamilelikten bir kaç ay sonra zaten kendi kendine bir daralma meydana geliyor. Bu nedenle estetiğe karar vermeden önce bir kaç ay geçmesini beklemek doğru olacaktır.

Hamilelikten sonra selülitlerin çoğalacağı, memelerin sarkacağı gibi yorumlar ise pek gerçekçi değil. Bu durum genellikle genetik faktörler ve yaşlanma ile yakından bağlantılı ve doğrudan hamileliğe bağlanmamaları gerekiyor. Doğum yapmış olan kadınlarda rahim kanseri riskinin ciddi anlamda düştüğü de kesinlikle unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.