Hamile Eşime Nasıl Davranmalıyım

HAMİLE EŞİME NASIL DAVRANMALIYIM?

Kadın olmak ve erkek olmak iş hamileliğe ve çocuk sahibi olmaya gelince bir hayli önem kazanıyor diyebiliriz. Zira kadınlar hayatları boyunca bir gün gebelik zamanının geleceğini bildikleri için bu konuda daha serinkanlı davranabiliyor, ne zaman ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Ancak erkekler için eşinin hamile olması bir hayli sıradışı bir durum. Çünkü pek çok erkek, hamilelik haberini alana kadar, baba olmanın ne demek olduğu üzerine düşünmez ve hayatı boyunca bu anın geleceğini tahmin etmez. Dolayısıyla kendini bu durum içerisinde bulan erkekler için hamile eşime nasıl davranmalıyım sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Eşinin gebe olduğunu öğrenen erkekler, bir süre sonra onun biraz daha kırılgan ve hassas hale geldiğine, eskisine göre daha değişken bir ruh haline sahip olmaya başladığına dikkat edeceklerdir. Zira bu durum anne vücudunda gerçekleşmekte olan fiziksel ve ruhsal değişimlerin bir parçası olarak ortaya çıkmaktadır. Değişen hormonal yapı, bulanan mide, fiziksel olarak kilo almaya başlamak ve çocuğun geleceğini düşünmek gibi konular, anne adaylarının normal hallerine göre bir hayli daha hassas olmalarına sebep olmaktadır.

Bunun yanında kesinlikle unutulmamalı ki, psikolojik olarak sağlıklı olmayan anne adayları, düşük yapmaya ve çeşitli rahatsızlıklara sahip çocuklar doğurmaya daha yatkın olmaktadırlar. Anne adayının morali ve sağlıklı olması rahim üzerinde doğrudan etkilidir ve herhangi bir kötü koşulda bebeğin doğru şekilde beslenmesi ve doğması riske girmektedir. Bu nedenle eşinizin rahat ettiğinden emin olmalı, onun sorunlarını çözmek için çaba göstermelisiniz.

Eşinizin kilo aldığını da muhtemelen bu dönemde göreceksiniz. Zira hem aşermelerden dolayı hem de bebeğin kilosu, anne adayının normal haline göre daha kilolu olmasına sebep olacaktır. En zayıf kadınların bile bu dönemde kendi kilolarına en az bir kaç kilo eklediklerini unutmamalı ve bu konuda ona baskı yapmaktan kaçınmalısınız. Fakat aşırı kilo gibi durumlarda uzmanlara danışarak bunun bebeğin sağlığına herhangi bir etkisi olup olmayacağını öğrenebilir, ona göre hareket edebilirsiniz.

Gebe olan eşiniz bu dönemde muhtemelen çeşitli sebeplerden dolayı doktora gitmek zorunda kalacaktır ve bu görev de size düşecektir. Sık sık ortaya çıkabilecek bu tip durumlarda bile her zaman kibarlığınızı korumayı ve onu biraz el üstünde tutmayı unutmamalısınız. Fakat bazı hamile kadınların gebelik döneminde doktor önerilerini takip etmeme eğilimlerine karşın onları bu konuda dizginlemeyi de es geçmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.