Halsizliğe İyi Gelen Şeyler

HALSİZLİĞE İYİ GELEN ŞEYLER

Halsizlik hastalık ve psikolojik sorunlar neticesinde ortaya çıkabilen bir durum ancak herhangi bir sağlık sorununa sahip olmadığı halde halsiz bir şekilde tüm günü geçirenler de mevcut. Dolayısıyla karşılaşılan bu sebepsiz halsizliğin sebebini bulmak ve ona iyi gelecek adımlar atmak ondan kurtulmanın birinci adımı. Ancak halsizliğinizin bir hastalıktan kaynaklanabilme ihtimaline karşı gerekli sağlık tetkiklerini yaptırmanız doğru sonuç alma konusunda destekleyici olacaktır.

Halsizliğin hem yaşam tarzına dair fiziksel, hem de ruhsal koşullara bağlı sebepleri bulunuyor. Fiziksel koşullar arasında sağlıksız beslenme, ilaç kullanma, uykusuz kalma, hareketsiz olma, fazla fiziksel aktivite, kafein ve alkol tüketimi, sigara tüketimi gibi faktörler yer alırken, ruhsal koşullar arasında yoğun stres ve keder durumu, depresyon ile yüksek kaygı düzeyi bulunuyor. Dolayısıyla bu koşullara sahipseniz halsizlik ile karşılaşmanız çok normal. Neredeyse her hastalığın halsizlik kaynağı olması ise hastalıklar konusunda net bir bilgi vermeye engel. Bu konuda doğru kararı doktorunuz verecektir.

Halsizlik ile mücadele ederken kullanılabilecek en önemli besin muz denilebilir. Çünkü muzun içerisinde bulunan yüksek potasyum oranı, vücuttaki şekerin daha kolay bir şekilde enerjiye çevrilmesine yardımcı olur ve bunun yanında bol mineral ve vitamin içerikleri sayesinde fiziksel işlevlerimiz daha iyi hale gelirler. Günde bir ila iki adet muz tüketimi sizi halsizlikten koruyacaktır.

Muz yemeyi sevmeyenler ise siyah çay yerine yeşil çay tercih ederek halsizlik ile ciddi bir mücadele içerisine girebilirler. Zira yeşil çayın rahatlatan ve stres azaltan etkisi, halsizlik hissiyatının üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Bilhassa odaklanma sorunları yaşayanlar da az miktardaki kafeinin etkilerinden faydalanabilirler. Yeşil çay metabolizmanın hızının da artmasına yardımcı olur ve bu yüzden daha fazla enerji üretimi halsizliği ortadan kaldırır.

Yoğurt ise bilhassa sindirim sistemindeki verimsizliklerden kaynaklanan halsizliği ortadan kaldırmakta idealdir. Çünkü yoğurtta hem bağırsaklar için faydalı bakteriler bulunur hem de kolayca sindirildiği için anında enerjiye dönüştürülebilir. Hazımsızlığa karşı mücadelede iyi bir görev üstlenen yoğurt, halsizlikle mücadelede de yapı taşlarından birisidir.

Ceviz, fındık gibi kuruyemişler ise yüksek enerji sağlarlar ancak bunların tüketimini abartmak kilo alımı ve aşırı enerji gibi sorunlara sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.