Hafızayı Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı

HAFIZAYI GÜÇLENDİRMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Hafıza oldukça karmaşık bir özelliğimiz ve uzmanlar onun nasıl çalıştığını genel anlamda temel hatlarıyla belirlemiş durumdalar. Lakin nasıl çalıştığını az çok bilmemize karşın temellerine inebilmiş de değiliz. Bu nedenle hafızamıza bir şeyleri dışarıdan yükleyebileceğimiz günler gelene dek biyolojik yeteneklerimizi kullanarak onu güçlendirmek zorundayız. Unutmayın ki hafızamızı güçlendirmek için kullanılan teknikler uzun vadede pek çok zihin hastalığına da engel oluyor ve bilhassa parkinson gibi rahatsızlıklara karşı da bir kalkan görevi görüyorlar. Hafızayı güçlendirmek için neler yapılmalı diyenler için bildiklerimizi bir araya getirdik.

Hafızanın güçlü kalması için onu kaslarımız gibi çalıştırmamız gerekiyor. Yeni şeyler öğrenmeye kapalı olanlar, her günü aynı rutinle geçirenler ve hiç bir şey öğrenmeden, merak etmeden hayatını geçirenler, maalesef hafızalarının günden güne eridiğini göreceklerdir. Bu yüzden her gün bir şeyler okumalı, farklı alanlara ilgi göstermeli ve hiç bilmediğiniz bilgileri öğrenmek için çaba göstermelisiniz. Bu sayede zihniniz ve hafızanız her zaman canlı kalacaktır.

Uyku da hafızanın kendini toparlayabilmesi için çok önemli. Zira uyku sırasında beyin kendini bir sınıflandırma ve iyileştirme sürecine girer, gün içerisinde topladığı verileri doğru kısımlara yerleştirerek onları kalıcı hale getirir. Düzensiz uyuyanlar ve kaliteli bir uyku çekemeyenler, maalesef hafızalarının ve zihin güçlerinin azaldığını göreceklerdir.

Beyin vücuttaki oksijenin büyük kısmını ve enerjinin de yoğun bir bölümünü tek başına harcar. Buna ek olarak vitaminler, mineraller de beynin çalışması için gereklidirler. Yani beyni desteklemek ve hafızayı güçlendirmek için sağlıklı gıdalar tüketmek, beyne ihtiyaç duyduğu enerji ve materyalleri göndermek gerekiyor.

Sigara, çay, kahve, alkol gibi zararlı maddeler, maalesef beyin hücrelerinin hızla ölmesine neden olarak hafızayı zayıflatıyorlar ancak içlerinde bulunan kafein, nikotin gibi maddeler ise bağımlılık yaparak yoksunluklarında hafıza sorunları yaşamanıza neden oluyorlar. Dolayısıyla beynin hali hazırda ihtiyaç duymadığı maddelere onu alıştırıyoruz ve onları almadığımızda normal işleyişinden feragat etmesine neden oluyoruz. Eğer bağımlılık yapan bu maddeleri tüketiyorsanız onları bir an önce bırakmaya bakmalısınız.

Tabii ki düzenli olmak ise işin en son noktası. Zira düzensiz bir hayat, plansız bir yaşam ve aynı anda çok fazla şeyle ilgilenmek, hafızanızın işin kaydını tutmasını oldukça zorlaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.