Güzel Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı

GÜZEL BİR CİLT İÇİN NE YAPILMALI?

Cilt güzelliğini korumak, bozulmuş bir cildi tamir etmeye çalışmaktan çok daha kolaydır ve bu nedenle cilt bakımına yirmili yaşların başlarından itibaren başlamak, ilerleyen yaşlarda cildinizin birikmiş hasarını tamir etmeye çalışmanıza göre çok daha az efor sarfetmenizi gerektirecektir. Pek çok kişi maalesef cilt bakımına önem vermediği için otuzlarına geldiğinde problemler yaşamaya başlıyor ve bu problemlerden kurtulmak için ciddi miktarda çaba gösteriyor. Güzel bir cilt için ne yapılmalı sorusuna en temel cevapları verdik.

Cildimiz maalesef dış koşullardan çok fazla etkilenir ve bu nedenle onu devamlı olarak korumamız gerekir. Hem yazın hem de kışın cildimizi güneş kremleri kullanarak güneşin zararlı etkilerinden korumamız, yıllar boyunca birikecek olan zararlı oluşumlara engel olacaktır. Kışın güneş zarar verir mi demeyin, her sene adım adım zararları görmeniz mümkün değil ancak 10 sene sonra bütün kolektif zarar dikkatinizi çekecektir. Ayrıca cildi soğuk, sıcak ve rüzgarlı havalardan da korumanız, cildin hasar görmesine engel olacaktır.

Kötü bir beslenme düzenine sahip olmak, stresli bir yaşam sürmek, iyi uyumamak, sigara ve alkol kullanmak gibi etkenler, maalesef cildin kolajen ve kendini yenileyen yapısının bozulmasına sebep olacaktır. Bu zararlı etkenler, bir yılda değil, on yılı aşan sürede etkilerini gösterdikleri için, her şeyin farkına vardığınızda çok geç olacaktır. Bu nedenle gerekli adımları henüz yirmili yaşlarınızda atmanız gerekiyor.

Pek çok insan cilt tipinin pek farkında değil ve bu nedenle cilt bakımı için yanlış ürünleri kullanıyor. Halbuki hem bakım hem de makyaj ürünleri, cilt tiplerine göre satılıyorlar ve doğru cilt tipine uygun bir ürün almak, cildinizin kendini iyileştirmesini çok daha kolay hale getirecektir. Sadece fiyatına veya markasına değil, ürünlerin cilt tipi seçeneklerine de iyi göz atın.

Cildin en büyük problemlerinden bir tanesi nemlenmedir çünkü kadınların hormonal dengesi erkeklerden biraz daha farklı olduğu için, nem problemleri kadınlarda daha fazla ortaya çıkar. Bunun için cilt tipinize uygun olan nemlendiricileri hem sabah hem de akşam saatlerinde uygulamaktan çekinmemelisiniz. Ayrıca ağır bir makyaj yapmayı sevenler, nemlendiricileri makyajın altına da sürerek cildin gün boyunca nemlenmesine yardımcı olmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.