Güvenli Şifre Nasıl Olmalıdır

GÜVENLİ ŞİFRE NASIL OLMALIDIR?

Yayın Tarihi15 Ocak 2018 | EĞİTİM

Şifreler internet dünyasında kişisel gizliliğimizi ve kişisel bilgilerimizi koruyabilmemiz için en temel korunma anlamına geliyorlar ve son senelerde telefondan onay verme gibi bazı uygulamalar ortaya çıkmış olsalar da, temel şifre kullanımı hiç bir zaman son bulmayacak gibi görünüyor. Fakat uzmanlar, pek çok kişinin şifre seçiminde başarısız olduğunu ve kolaylıkla bulunabilecek şifreleri değerlendirdiğini belirtiyorlar. Güvenli şifre nasıl olmalıdır sorusunu kendine soranlar için biraz yardımcı olmaya çalışacağız.

Şifre oluştururken en önemli noktalardan bir tanesi, şifreyi akılda tutacak kadar uzun yapmak. Genellikle bir kaç haneden oluşan şifrelerin kırılması pek kolay olurken, daha uzun şifrelerde bilgisayar algoritmaları bile bir hayli zorlanıyorlar. Ancak çok uzun şifreler belirlemek onları unutma riski doğuruyor ve pek çok kişi şifreyi bir kenara kaydediyor. Bu durum ise şifrenin güvenliğinin iyice sarsılmasına sebep oluyor. Dolayısıyla unutmayacağınız kadar uzun ancak çok da kısa olmayan bir şifre seçmelisiniz.

Bunun yanında şifreniz kelime bazında ne kadar anlamlı olursa, bulunması o kadar kolay olmaktadır. Bu yüzden mümkün mertebe bir anlam ifade etmeyen, doğum gününüz veya sevdiklerinizin doğum günü olmayan, sayısal olarak da ifadesiz bir şifre seçmelisiniz. Okul numaranız gibi tercihlerde bulunmak sizi tanıyan birilerinin şifrelerinizi ele geçirebilmesi riskini doğuracaktır.

Şifrenizi belirlerken hem harfleri, hem sayıları hem de özel karakterleri kullanmanız, onun güvenliğini kat kat arttıracaktır. Ayrıca bu şifrelerin içerisinde büyük ve küçük harfleri kullanmak da bir diğer avantaj. Bilgisayar algoritmaları bu şekilde hazırlanmış karmaşık şifreleri bulabilmek için çok büyük vakit harcamak zorundalar ve bu nedenle hesabınızın göz korkutucu bir hale gelmesi, saldırganların geri çekilmesine sebep olacaktır.

Pek çok birey maalesef her yerde aynı şifreyi kullanmaktadır ve bunun neticesinde sorunlar yaşamaktadır. Şifrenizi bütünüyle değiştirmeseniz bile en azından onu bazı varyasyonlara ayırırsanız, farklı sitelerdeki hesaplarınızın ele geçmesini önleyebilirsiniz. Öbür türlü maalesef tek bir şifrenizi bulan saldırgan, her yerdeki hesaplarınıza kolayca erişim sağlayabilecektir.

Şifrelerinizi kesinlikle bilgisayarınızda yazılı bir dosya içerisinde saklamayın, ortalıkta görülecek şekilde kağıtlara da yazmayın. Bunun için cüzdanınızda bir kart içerisinde onu saklayabilirsiniz ama şifrenin şifre olduğunu belirten hiç bir şeyin ortalıkta olmadığından da emin olun. Onun şifre olduğunu bir tek siz bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.