Güneşlenmek Zararlı Mıdır

GÜNEŞLENMEK ZARARLI MIDIR?

Yayın Tarihi15 Temmuz 2014 | KOZMETİK BAKIM

Güneşlenmek özellikle yaz mevsiminde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bazı vitaminleri üretebilmesi ve sağlıklı bir şekilde kendini yenileyebilmesi için yapılması gereken en elzem şeyler arasında yer alıyor ancak güneşlenmenin düzeyine göre bu faydalar zarara da dönüşebiliyorlar ve dolayısıyla kadınların, erkeklerin ve çocukların güneşlenme konusunda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Yeterli miktardaki güneşlenmenin sağlık için sayısız faydası varken fazla güneşlenme geri döndürülmesi çok zor hasarlara sebep olabilir ve bu nedenle güneşlenirken bile güneşten koruyucu kremlerin ve ürünlerin kullanımlarını unutmamak gerekmektedir.

Fazla miktarda güneşlenmenin en büyük zararları arasında hızlı yaşlanma ve kanser yer almaktadır. Zira bilhassa yazlık bölgelerde daha esmer ve daha güzel olabilmek için her gün güneşlenmeye çalışmak, saatlerce güneş altında durmak ve bunu korumasız bir şekilde yapmak ciltteki sarkmaların ve lekelerin bir numaralı kaynağı diyebiliriz. Yapılan araştırmalara göre sarkma ve lekelerin yanında maalesef deri kanseri vakalarında da aynı sebepten dolayı büyük bir artış var.

Özellikle gençlerin güneşin altında çok uzun sürelerle kalmaları ve suyun keyfini çıkarmaya çalışmaları maalesef kötü sonuçlar verebiliyor. Son yıllarda güneşin etkilerinin eskisine göre daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmasının en büyük nedeni olarak güneşlenme fetişizminin ya da solaryuma gitme alışkanlıklarının yükselmesi görülmektedir.

Güneşin bu zararlı etkilerinden korunmak için herkesin kendine uygun koruma düzeyine sahip güneş kremlerinden faydalanması gerekmektedir. Ancak ülkemizde güneş kremi sürdükten hemen sonra suya girmek gibi bir alışkanlık mevcut ve bu alışkanlık güneş kreminin işlevini kaybetmesine neden olmaktadır. Zira güneş kremleri tene sürüldüklerinde ilk olarak cilt hücreleri ile bir etkileşim içine girerler ve etkilerini tam olarak gösterebilmeleri için yaklaşık olarak yirmi dakika geçmesi gerekir.

Bunun yanında yarım saatte ya da saatte bir güneş kreminin yenilenmesi ve korumasının arttırılması da unutulmaması gerekenler arasında. Bilhassa deniz suyu gibi tuzlu sularda yüzmek güneş kreminin etkisini çok kolay bir şekilde kaybetmesine neden olmaktadır. Tüm bu sorunların üstesinden gelebilmek için tabii ki öğle saatlerinde direkt olarak güneş ışığının altında durmaktan da kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.