Güneş Yanığı Nasıl Tedavi Edilir

GÜNEŞ YANIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yayın Tarihi08 Ocak 2016 | KOZMETİK BAKIM

Yaz zamanlarında bütün günü güneşin altında, suyun içinde ve plajda geçirmek size de bizim kadar çekici geliyor biliyoruz. Ancak maalesef güzel geçirilen bu vakitlerin ardından güneş yanıkları ile boğuşmak, hatta yatarken acıdan uyuyamamak gibi sorunlar maalesef işin tüm eğlencesini alıp götürüyor. Güneş yanığı nasıl tedavi edilir sorusunun cevabına ise genellikle yoğurt sürmek gerek gibi geleneksel cevaplar veriliyor ancak güneş yanığını geçirmek için uygulayabileceğiniz, en azından etkisini azaltabileceğiniz pek çok yöntem bulunuyor. Sizler için bunları biraz değerlendirdik fakat tekrar tekrar aynı şeyleri yaşamamak için öğle saatlerinde gölgeye geçmeyi, ayrıca yüksek faktörlü koruma kremleri kullanmayı kesinlikle unutmamalısınız.

Güneş yanığından şikayet edenlerin ilk yapmaları gereken şey susuz kalmış vücutlarını tatmin edebilmek için bol bol su içmek. Cildin kendini yenileme kapasitesi içilen su miktarı ile yüksek alakalı ve bu yüzden kesinlikle günde en az iki litre içme suyu tüketimini unutmamanız gerekiyor. Böylece cildiniz nemini koruyacak ve yapı taşlarını oluşturmak için gerekli kaynakları elde edecek.

Yanık cildinize yoğurt sürmek yerine, meyve suyu sıkacağını kullanarak bir kaç salatalığın suyunu sıkar, daha sonra bu suyu ara ara yanık yerlere uygularsanız daha güzel sonuçlar alabilirsiniz. Göz altlarımıza uyguladığımız salatalık, etkisini yanıklar üzerinde de gösterecektir ve daha hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlayacaktır.

Eğer su toplayacak kadar yandıysanız, bu kabarcıkların kendiliğinden patlamalarını beklemekten başka çareniz yok. Fakat sadece acıyacak kadar yanmış olanlar, arada bir ılık ve soğuk duş alarak yanma etkisini azaltabilirler. Aşırı derecede yanmış olanlarda ise hekimler kesinlikle bu tip uygulamaları önermiyorlar. Hatta aşırı yanmamış olanların bir parça buzu bir tülbent içerisine sararak yanıklarına uygulama şansları da var. Dayanılmaz bir acı ve çok sayıda kabarcık varsa bu yöntemleri denemeden önce bir acil servise görünmeniz daha faydalı olacaktır.

Hafif ağrı kesiciler de güneş yanıklarının acısını gidermekte etkili ve bu nedenle günde bir tane ağır olmayan bir ağrı kesici alabilirsiniz. Ancak güneş yanıklarınızın tamamen geçmesi için mümkün olduğunca güneşten uzak durmalı, yanık bölgelerinizi tahriş etmemeli ve salatalık kürünüzü ara ara uygulamaya devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.