Güneş Lekelerine Çözüm

GÜNEŞ LEKELERİNE ÇÖZÜM

Yayın Tarihi24 Ocak 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Güneş lekeleri maalesef ülkemiz gibi bol güneşli coğrafyalarda yaşayanların en çok yakındıkları şikayetler arasında yer alıyor. Zira korunmasız bir şekilde uzun süreli olarak güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak, maalesef ciltte lekeler yaratıyor ve bu lekeler genellikle bir ömür boyu bizlerle birlikte yaşıyorlar. Güneş lekelerine çözüm konusunda yapılabilecekler olsa da, hiç bir çözümün tam anlamıyla fayda sağlamayacağını, sadece belirtileri azaltabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Güneş lekelerinin oluşmasını engellemek onları geçirmekten çok daha kolay. Bu nedenle yaz aylarında cildinizi örtecek kıyafetler giymeniz, şapka takmanız ve güneş gözlüğünden faydalanmanız güneşe maruz kalmanızı engelleyecektir. Bunun yanında açıkta kalan kol, bacak, yüz gibi bölgelerde yüksek korumalı güneş kremlerinden faydalanmanız da lekeleri önlemek için önemli. Fakat unutmayın, pek çok kişi güneş lekelerini yaz aylarında plajda çok uzun saatler güneşlenmekten dolayı kazanıyor. Halbuki tuzlu bir vücutla güneşin altında öğle saatlerinde saatlerce yatmak, maalesef bu lekelerin inanılmaz bir hızla ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Fakat lekeler hali hazırda oluştuysa başvurabileceğiniz temel 2 çözüm var. Bunlardan birincisi iki ay boyunca her gün lekeli bölgenin üzerine taze sıkılmış limon suyu sürmek. Limon suyu istemeyenler ise organik elma sirkesi kullanarak aynı işlemi yapabilirler. Lakin sivilce, yara gibi yerlerde bu ürünler yanma yapabilecekleri için cildinize uygularken dikkatli olmalı, limon sürdükten sonra onu yıkamadan dışarı, bilhassa da güneşe çıkmamalısınız. Zira sirke ve limondaki asitler güneşin etkisiyle cilde zarar veren bir yapıya dönüşebilirler.

Bazıları ise bu tip asitli ürünler kullanmak yerine nohudu haşlıyorlar ve daha sonra onu bir macun haline getirerek lekeleri üzerine uygulama yapıyorlar. Nohut kuruyana kadar onu lekelerde beklettikten sonra bol suyla temizlemek lekelere karşı uzun vadede ciddi bir etki sağlıyor. Fakat hem limon ve sirke, hem de nohut çözümü için maddelerin cildiniz üzerinde çok uzun süreler kalmadığından emin olmalısınız. Çünkü cilt üzerindeki yabancı maddelerin ona illa ki bir zararlarının dokunacağı kesin.

Eczanelerde satılan ve güneş lekelerine etkili olduğu bilinen bazı krem ve merhemler de size bu konuda destek olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.