Güneş Lekeleri Nasıl Engellenir

GÜNEŞ LEKELERİ NASIL ENGELLENİR?

Güneş lekeleri, özellikle ülkemiz gibi yılın en az yarısını güneş içerisinde geçiren coğrafyalarda büyük bir sorun haline gelebiliyorlar ve estetik olarak rahatsız edici olmalarının yanında bir de onların gelecekte cilt kanserine dönüşebilme ihtimallerini düşünmek gerekiyor. Dolayısıyla güneş lekeleri nasıl engellenir sorusunun cevabını bilmek, hem estetik hem de sağlık anlamında büyük bir önem kazanıyor. Sizler için uygulayabileceğiniz herşeyi biraraya getirmeye çalıştık.

Güneş lekelerinden korunmanın en temel yolu tabii ki güneşe çıkmamak. Fakat herkesin dışarıda bir işi olabildiğini dikkate alırsak, en azından öğle saatlerinde güneşe çıkmamak olarak bunu revize edebiliriz. Sabah 11’den sonra ve akşam 4’ten önce güneşe çıkmak, maalesef güneş ışınlarının cildimize en dik şekilde gelmesine neden olacaktır ve bu da leke oluşumunu hızlandıracaktır. Sabah saatlerinde ve ayrıca akşam saatlerinde güneşin daha eğimli gelmesi ve atmosferde daha uzun mesafe kat etmesi, ondan gelecek zararların neredeyse tespit edilemez olmasını sağlamaktadır.

Lakin hem güvenli saatlerde hem de güvensiz saatlerde güneşe çıkacağınız zaman cildinizin üzerinde güneş koruma kremlerinin bulunması, gelecek zararları en aza indirmenizi sağlayacaktır. Güneş kremlerinin genellikle gün içerisinde yenilenmeleri gerektiği için, bilhassa uzun saatler boyunca güneşte kalacak olanların kremlerini yenilemeleri de yerinde olacaktır. Her gün plaja gitmek ve saatlerce güneşlenmek gibi eylemler ise uzmanlar tarafından pek önerilmiyor çünkü bu durumda güneşin tüm zararlı ışınlarına maruz kalmak mümkün oluyor.

Tabii ki koruyucu kremlere mecbur kalmak yerine doğru bir şekilde giyinmek de güneş lekelerini engelleme konusunda faydalı olacaktır. Yazın kalın giyinmek pek mümkün olmasa da bahar aylarında ve kış aylarında mümkün olduğunca tenimizi kapatmak, güneşin derimize işlemesine engel olmaktadır. Yaz aylarında ise en azından tül gibi eklentiler ile hassas bölgelerimizi örtmek, ayrıca şapka takarak yüzümüzü korumak, çil ve leke gibi güneş oluşumlarından bizi kurtaracaktır.

Eğer güneş lekeleriniz hali hazırda oluşmuşlarsa onları ortadan kaldırabilmek için lazer tedaviler de mevcut ancak tedavi gördükten sonra yeniden korunmasız bir şekilde güneşe çıkmak maalesef lekelerin tekrar ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.