Güneş Lekeleri Geçer mi

GÜNEŞ LEKELERİ GEÇER Mİ?

Güneş lekeleri geçer mi sorusu ülkemiz gibi bol güneş alan ülkelerde sıklıkla soruluyor ve bunun temel sebeplerinden bir tanesi elbette güneşin altında kontrolsüz bir şekilde çok uzun sürelerle kalmak. Güneşin UV ışınlarından kaynaklanan güneş lekeleri, genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkmaya başlasalar da, bir ömür boyunca güneşe maruz kalmanın sonucu olacak yaşlılık dönemine doğru giderek artabiliyorlar. Bu nedenle güneş lekelerine karşı neler yapılabileceğine kısaca bir değinmek istedik.

Güneş lekelerimiz aslında güneşten kaynaklanan ışınlar sebebiyle vücudumuzda hali hazırda bulunan melanin adlı renk pigmentinin belli bölgelerde yoğunlaşması sonucunda ortaya çıkıyorlar. Yani aslında bu lekeler vücudumuzun kendi kendine ürettiği bir pigmentten kaynaklanıyorlar ve güneş de bunların bir tetikleyicisi denilebilir. Açık ten rengine sahip olanların güneş ışınlarından daha fazla etkilenmeleri ise bu lekelerin temel olarak açık renkli kişilerde daha yoğun bir şekilde ortaya çıkmalarına sebep oluyor.

Ortaya çıkan lekelerin büyüklük ve derinliklerine göre uygulanacak olan tedavi süreci de değişiklik gösteriyor. Yüzeysel lekelerde kimyasal peeling yani kimyasal soyma işlemi uygulanırken, daha ağır vakalarda ise lazer peeling uygulaması yapılarak netice elde edilebiliyor. Her ne kadar pek çok kişide güneş lekeleri sırt bölgesinde ortaya çıksa da, yüz ve kol, bacak gibi bölgelerde de onlarla sıklıkla karşılaşmak mümkün. Yapılan araştırmalar peeling işlemleri haricinde başka operasyonların güneş lekelerine karşı mücadelede pek etkili olmadıklarını gösteriyor.

Güneş lekelerinizden peeling ile kurtulsanız dahi bu durum onların tekrar ortaya çıkmayacakları anlamına da gelmiyor. Dolayısıyla güneş lekelerinin oluşumunu engellemek veya geciktirmek için güneş altında üstsüz bir şekilde çok uzun sürelerle durmaktan kaçınmalı, solaryum gibi bronzlaşma amaçlı UV kaynaklarından da uzak durmalısınız.

Yüksek korumalı güneş kremleri cildinizin UV ışınlarından korunması konusunda ciddi anlamda destek sağlıyorlar ancak bu kremlerin sık sık tekrar uygulama gerektirdiklerini ve bunun yanında onlara güvenerek güneş altında bulunmamak gerektiğini de hatırlatalım. Bilhassa yaz aylarında sabah erken saatlerde ve öğleden sonra güneş açı aldığında denize ve havuza girmek, cildinizin lekelerden korunması için ciddi bir imkan sağlayacaktır.

One Response to GÜNEŞ LEKELERİ GEÇER Mİ?

  1. sıla diyor ki:

    Peeling ile kurtulmuştum ama sonradan yine oluştuğunu gördüm ve artık krem kullanıyorum sıkıntı yaşamam umarım bu yaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.