Güneş Kremlerinin Zararları Var mı

GÜNEŞ KREMLERİNİN ZARARLARI VAR MI?

Yayın Tarihi05 Mart 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Güneş kremleri sıcak yaz günlerinde güneşin zararlı ışınlarından korunabilmemiz için uzmanlar tarafından öneriliyorlar ve tabii ki pek çok kişi de kendi cilt tipine uygun koruma faktörüne sahip bir güneş kremini tercih ediyor. Fakat güneş kremlerinin zararları var mı sorusu son dönemlerde sıklıkla soruluyor ve biz de bu sorunun cevabını biraz araştırmaya karar verdik. Eğer yazları bol bol güneşlenmeyi ve kremlenmeyi seviyorsanız sizin de ilginizi çekeceğimize eminiz.

Güneş kremleri pek bilinmese de aslında temelde iki farklı bölüme ayrılıyorlar. Fiziksel ve kimyasal koruma sağlayan farklı tipte kremlerin bulunması, her ikisinin de etkilerinin farklı olmasını sağlıyor. Genellikle iki saatte bir güneş kremlerimizin yenilenmesi gerektiği paketlerin üzerinde yazar ancak kimyasal koruma sağlayan kremlerin bu kadar çok sürülmesinin belli başlı yan etkilerinin olması da muhtemel.

Cildimiz üzerine sürdüğümüz kimyasal güneş kremleri, cilt tarafından emiliyorlar ve aslında koruma sağlamaları için bu emilimin gerçekleşmesi gerekiyor. Ancak cilt tarafından emilmiş olan her şeyin vücudumuza giriş yaptığını ve bu nedenle belli risklerin olduğunu unutmamak lazım. Bu kimyasallar emildikten sonra cildimizi güneşten koruyorlar ancak güneş ışınları onların kimyasal yapılarının değişime uğramasına da neden oluyor.

Fiziksel koruma sağlayan güneş kremleri ise cilt tarafından emilmiyorlar ve onun üzerinde bir koruyucu kalkan oluşturuyorlar. Bu kremlerin emilmemesi onları aslında ideal bir güneşten korunma ürünü haline getiriyor ancak kötü görünümleri sebebiyle genellikle çocuklar dışında pek kullananları yok. Zararsız olmalarına karşın insanlar tarafından pek tercih edilmemelerinin temel sebebi de bu.

Kimyasal güneş kremleri üzerinde yapılan araştırmalar, vücut tarafından emilen maddelerin östrojen hormonu gibi davrandıklarını gösteriyor ve bilhassa hamile olan yahut bebek emziren annelerin dolaşım sistemine fazladan hormon girmiş gibi bir durum ortaya çıkıyor. Dolayısıyla anneler ve anne adaylarının güneş kremlerini bol bol kullanırken biraz daha düşünceli olmaları gerekiyor.

Güneş kremlerinin bu tip etkileri nedeniyle uzun vadede ciddi zararlarının olması muhtemel ve bundan kaçınabilmek için ya mineralli kremleri tercih etmek gerek ya da güneş kremi gerektirmeyen akşam saatlerinde veya sabah çok erkenden denize girerek bu ihtiyacı ortadan kaldırmak gerekli. Güneşin bol olduğu saatlerde tişörtler, şapkalar gibi ürünlerle vücudunuzu güneşten korumayı da unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.