Güneş Kremlerinin Yan Etkileri

GÜNEŞ KREMLERİNİN YAN ETKİLERİ

Güneş kremlerinin özellikle bütün gün güneş altında kalmayı planladığımız zamanlarda bir hayat kurtarıcı oldukları ortada. Zira güneşten gelen zararlı ışınların engellenebilmeleri ve güzel bir deniz keyfi yaşanabilmesi için bu kremlere ihtiyacımız var. Ancak maalesef güneş kremlerinin yan etkileri konusunda yeterince bilgili olmadığımız için onları kullanmakta hatalar yaptığımız da bir gerçek.

Pek çok güneş kreminin kutusunda kremin hangi koşullarda yenilenmesi gerektiğine dair bilgiler mevcut. Ancak bu koşulları devamlı olarak karşılamanız sizi bir diğer risk ile karşı karşıya getiriyor. Her ne kadar ayda yılda bir kullanılan güneş kremlerinin zararlı etkileri bu kadar dikkat çekici olmasa da, bilhassa bütün yazı su kenarında geçirip de devamlı güneş kremi uygulaması yapanlar, maalesef cilt kanserine kadar varan rahatsızlıklarda risk sahibiler.

Piyasada en çok bulunan ve yaygın olarak satılan güneş kremleri, kimyasal etkili olanlar ve bu kimyasallar vücudumuz tarafından emildiklerinde güneşten koruyucu etki ortaya çıkıyor. Lakin kimyasalların vücuda alınmaları tahmin edebileceğiniz gibi maalesef uzun vadede istenmeyen cilt rahatsızlıklarını da tetikliyor. Bu kimyasallar güneşten gelen zararlı ışınlar ile tepkimeye girerek ışınları engelliyorlar ancak bu esnada kendi yapıları da bir değişim içerisine uğruyor. Yani güneş tepkimeleri sonucunda tehlikeli hale gelme olasılığı bulunan kimyasal maddeleri kendi isteğimiz ile vücudumuza sürüyoruz.

Bir diğer güneş kremi tipi ise mineralli kremler ve bu kremlerin cilt üstünde yarattıkları koruyucu tabaka, güneş ışınlarını geriye yansıtarak bizi onlardan koruyor. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu ürünler aslında ideal bir koruma sağlıyorlar ve kimyasallardan da uzaklar ancak sundukları kötü görünüm nedeniyle pek kimse tarafından tercih edilmedikleri, genelde çocuklarda kullanıldıkları da bir gerçek.

Elde edilen son verilerde, güneş kremlerindeki maddelerin östrojen hormonu gibi davrandıkları ve bunun da özellikle yaşı genç bireylerde hormonal dengesizlikleri tetiklediği ortaya çıkmış durumda. Yani ergenlik öncesi ve ergenlik döneminde bu kremlerin kullanımı, gençlerin hormonal gelişimleri üzerinde etkili oluyor ve temelde olmaması gereken bir gelişim sürecine girilmesini sağlıyor.

Eğer mümkünse olabildiğince düşük faktörlü koruma kremlerini kullanmak, aynı zamanda tehlikeli saatlerde güneşe çıkmamak, en güzel sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır. Mümkün olduğunca güneşten kıyafetler vasıtasıyla korunmak gerekli ve bu yüzden bikini yerine klasik mayoları da tercih ederek kendinizi kremlerden koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.