Güne Keyifli Başlamak İçin Ne Yapmalı

GÜNE KEYİFLİ BAŞLAMAK İÇİN NE YAPMALI?

Sabahları kalkmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve aslında pek çok kişi sabahları kalkmakta zorlanmanın yanında bir de keyifsizlik ile uğraşmak zorunda kalıyor. Her gün işe gidenlerde daha fazla görülen bu keyifsizlikten kurtulmak ve güne keyifli başlamak için ne yapmalı diye soranlara bir cevap vermek için uygulaması en kolay noktalara değinmeye çalıştık. Zira gününüz kötü başladığında devamı de kötü bir şekilde geliyor ve maalesef istenen tempoyu yakalamak da mümkün olmuyor.

Sabahları kalkmakta zorlananlar ve bu nedenle keyfi kaçanlar, haftasonu da dahil olmak üzere her zaman aynı saatte kalkmalılar. Bu sayede vücudun biyolojik saati bir süre sonra bu düzene alışacaktır ve hiç bir şey yapmadan kendi kendine uyanmaya başlayacaktır. Fakat elbette aynı saatte yatmanın da bu noktada önemi büyük. Çok geç saatlere kalmak veya fazla erken yatmak uyku süresini değiştireceği için keyfinizi kaçıracaktır.

Eğer sabahları on tane alarm kurup da sonucusunda kalkma alışkanlığınız varsa, buna da engel olmalısınız. Zira alarmlar arasındaki boşluklarda yaşadığınız uykular sizi yormaktan başka bir işe yaramayacak ve alarm sesinin moral bozucu yapısı bir süre sonra sinirlerinizin bozulmasına sebep olacak. Her sabah aynı sinir bozucu sesi duymak ise sabahları keyiflenmenizin önündeki en büyük engel olacaktır.

Gece boyunca uyuduğumuzda vücudumuz ciddi anlamda bir su kaybına uğrar ve bu su kaybının telafi edilebilmesi için kalkar kalkmaz bir bardak su içmek gerekiyor. Vücudun uyanması, faaliyetlerine başlaması ve atıklarından kurtulabilmesi için içeceğiniz bu su, sabahları zihninizi de açacaktır ve böylece daha keyifli bir sabaha merhaba diyebileceksiniz.

Pek çok kişi uyuyacağı odanın en karanlık şekilde düzenlenmesini sever ve gerçekten tam karanlık uyku kalitesini ciddi anlamda arttırır. Fakat maalesef sabahleyin perdelerinizi otomatik olarak açacak bir sisteminiz yoksa yahut sizin için birisi bunu yapmayacaksa, kalkmanız da bir o kadar zor olacaktır. Dolayısıyla sabahları güneş ışığını tercihen doğrudan odanın içine alacak bir şekilde aydınlatma düzenlemesini yapın.

Sabahları kalktıktan sonra kahvaltı yapmamak çok kısa süre sonra moralinizi azaltmaya başlar. Kahvaltınızda süt ürünleri, tahıllar ve yumurta gibi bol proteinli ürünleri tercih etmeniz vücudunuzun güne daha zinde başlamasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.