Günde İki Öğün Diyeti ile Yiyerek Zayıflama

GÜNDE İKİ ÖĞÜN DİYETİ İLE YİYEREK ZAYIFLAMA

Yayın Tarihi01 Şubat 2016 | BESLENME

Tüm beslenme uzmanlarının günde üç ana öğün ve bunların arasında çok hafif ara öğünler önerdiklerini biliyoruz. Sağlıklı bir şekilde hayatımızı devam ettirmek, insülin düzeyimizi korumak ve aynı zamanda kilomuzu dengede tutabilmek için takip etmemiz gereken bu düzene bir alternatif ise son zamanlarda ortaya çıktı. Günde iki öğün diyeti adı verilen bu diyet, ABD temelli ve Dr. Mercola adlı bir doktor tarafından insanlara tavsiye ediliyor. Elbette bunun sonucunda günde iki öğün yiyerek zayıflama mümkün mü sorusunu da insanlar birbirine sormaya başladı.

Dr. Mercola’nın bu konuda yaptığı açıklama, insanların metabolizmasının aslında iki öğün yemek üzerine evrimleştiğini ve bu nedenle üç öğünlü düzenin kilo almamıza sebep olduğunu belirtiyor. Zira aldığımız fazla enerji ve kiloların sebebinin, temelde fazla yemekten kaynaklandığını da söylemekten geri durmuyor. Geçmiş çağlarda zar zor yemek bulan atalarımızın, modern hayattan önce bu kadar çok öğün tüketmelerinin mümkün olmadığını belirten doktor, son bir iki yüz yıldır devam eden üç öğünün sağlıksızlığından dem vuruyor.

Doktor Mercola’ya göre, ilk başlarda iki öğün beslenerek yaşamak biraz insülin dengesini bozacak olsa da, bir iki ay içerisinde buna alışmanın çok kolay bir hale geldiği, devamlı tok gezmek yerine devamlı hafif açlık yaşayarak gezmenin metabolizmamızın esas olması gerektiği durum olduğu öneriliyor. Bu beslenme programında ise pek bir yeme içme sınırı mevcut değil ancak kahvaltının olmaması, direkt olarak öğlen ve akşam yemeklerinin tüketilmesi, bizim alışkanlıklarımıza da biraz aykırı.

Lakin bu konuda çok büyük bir muhalefet de mevcut. Zira neredeyse bütün beslenme uzmanları, gün içerisinde toplamda 6 öğünlü bir beslenme programı konusunda hemfikirler. Bu öğünlerin az kalorili, hafif ve besleyici olmaları sayesinde insülin yani kan şekeri dengesi bozulmadan  kilo vermek ve sağlıklı yaşamak mümkün hale gelebiliyor. Ülkemizdeki diyetisyenlerden de genellikle bu yönde açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Şimdilik Mercola’nın iki öğün teorisinin ne derece doğru olduğuna dair bir araştırma yok ve ABD’deki tüketiciler de henüz bu diyetin sonuçlarını net olarak görmediler. Dolayısıyla bir şeyler kesinleşene kadar sizlere klasik beslenme yöntemlerinden pek şaşmamanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.