Gülmenin Faydaları Nelerdir

GÜLMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi15 Mart 2016 | EĞİTİM

Yıllardır bilimadamlarının ve araştırmacıların gülmenin faydalarına dair gerçekleştirdikleri yorumları çeşitli kanallarda dinler dururuz. Ancak maalesef bu konuda çok net cevaplar da almış değiliz. Dolayısıyla sizler için gülmenin faydaları üzerine küçük bir araştırma yaptık ve bunun sonuçlarını sizinle paylaşmaya karar verdik. Dilerseniz lafı uzatmadan hemen devam edelim.

Gülme eylemi sırasında, vücudumuzdaki hormonlar harekete geçiyorlar ve mutluluk hormonu, adrenalin gibi bu hormonlar sayesinde kendimizi çok daha iyi hissedebiliyoruz. Zira bu hormonlar hem oldukça uzun sürelerle mutlu olmamızı sağlıyorlar, hem de acılarımızı, ağrılarımızı unutmamızı sağlıyorlar. Yapılan araştırmalar, trafik kazaları gibi ani gelişen yaralanmalarda salgılanan adrenalin hormonu sayesinde, ciddi kırıkların bile kazazedeler tarafından hissedilmediğini, dolayısıyla vücudun kendini ani gelişecek şoklardan koruduğunu gösteriyor. Yani aslında gülümsediğiniz zaman, kendinizi pek çok dış zararlı etkenden koruyor, hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha kuvvetli hale geliyorsunuz.

İnsanların gülmekten imtina ettikleri yerlerde, sinirlerin daha gergin olduğu ve sıkıntıların daha yoğun yaşandığı da biliniyor. Maalesef vücudun ihtiyaç duyduğu mutluluk hormonlarını salgılamakta yetersiz kalmasından kaynaklanan bu durum, bağımlılık yapıcı sigara, içki, uyuşturucu gibi maddelerin kullanımını da tetikliyor. Gülümsemek yerine mutluluk verici bu maddeleri kullanmayı tercih edenler, hem sağlıklarından hem de maddi kaynaklarından feragat etmek zorunda kalıyorlar. Halbuki gülmek ve gülümsemek ücretsiz!

Güldüğümüz zaman vücudun antikorlarında da artma olduğu ve bunun bizi hastalıklardan daha etkili bir şekilde koruduğunu ise son araştırmalar gösteriyor. Hasta olanların moralinin yüksek tutulması ve gülmelerinin sağlanması yıllardır doktorlar tarafından söylenen bir şey ancak aslında bunun temel sebebi, vücudun korunma mekanizmalarının gülme ve mutlu olma esnasında çok daha etkili ve yoğun bir şekilde çalışabilmesi.

Elbette gülümsemek sosyal ilişkiler anlamında da insanlara daha fazla fayda sağlıyor. Gülümseyen insanların çatışma, kavga, anlaşamama ihtimalleri düşüyor, hayata daha pozitif yaklaşarak sorunlarının üstesinden gelebiliyorlar. Gülümsemenin bulaşıcı olması ve neşeli insanların bulundukları ortamlara neşe getirdikleri de dikkate alınırsa, kişilerararası ilişkilerimizi daha sıkı ve sağlam tutabilmek için siz de gülümsemeyi bırakmamalı, hem dostlarınız hem de aileniz için bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.