Gül Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi

GÜL REÇELİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Gül reçeli ülkemizde hem iyi bilinen hem de bilinmeyen lezzetlerden bir tanesi. Pek çok kişi aslında onun namını bir şekilde duymuştur ancak özellikle çocukluğundan itibaren onu tüketmemiş olanlar, bu tadın kötü olacağını sandıklarından ondan uzak durmayı tercih ederler. Bu yüzden onunla büyümüş olanlar ona bayılırken, hiç tüketmemiş olanlar ise çok kötü bir tadı olduğuna inanırlar. Halbuki reçellerin neredeyse her türlüsü güzeldir ve bu nedenle onları evlerinizde yapmak, kahvaltıda ailenize sunmak istersiniz. Gül reçeli tarifi ile bu egzantrik lezzeti sofralarınıza taşımak istiyoruz.

Gül Reçeli Malzemeleri

  • Gül yaprakları (iki yüz adet, tercihen kokulu)
  • Su (bir buçuk su bardağı)
  • Limon suyu (yarım adet)
  • Şeker (bir su bardağı)

Gül Reçeli Tarifi

Gül reçelimizi yapmaya başlarken ilk olarak yaprakları diplerinde bulunan beyazlı bölgeden kesiyoruz ve renkli kısımlarını derince bir tencere içerisine alıyoruz. Beyaz kısımlarının koku ve tada pek etkisi olmadığı için sadece renkli olan bölümlerini kullanmayı unutmuyoruz. Zira beyaz kısımlar reçelimizin biraz sası olmasına sebep olacaklardır.

Reçelimizin bir gece kadar tencerede şekerle beklemesi gerekiyor. Bu nedenle tenceredeki yaprakların üzerine şekerimizi serpiyoruz ve onu bir gece kadar bekletiyoruz. Dolayısıyla reçeli hemen yapmayı planlamayın ve önceki gün başladığınız reçelin sonraki gün ortaya çıkacağını unutmayın.

Ertesi gün gül yapraklarımızın sularını saldıklarını ve şeker ile birleştiklerini göreceksiniz. Artık tenceremizi kısık ateş üzerine koyabilir ve suyumuzu da ekledikten sonra hepsini beraber kaynatabiliriz. Kaynatma işlemi tamamen kısık ateş üstünde olmalı, bunu unutmayın. Eğer reçelin biraz daha katı olmasını isterseniz suyu azaltabilirsiniz ancak bu durumda kaynama sırasında tencerenin kapağını kapatmak, suyun aşırı buharlaşmasını önlemek için gereklidir.

Tenceremiz kaynamaya başladığı zaman içerisine limon suyumuzu da ekliyoruz ve reçelimiz iyice kıvamını alana kadar pişirmeye devam ediyoruz.

Reçel tamam olduğunda hemen kavanozlarımıza onu boşaltıyoruz ve kavanozların ağzını sıkıca kapattıktan sonra onları ters çevirerek oda sıcaklığında soğumaları için bırakıyoruz. Reçel kavanozları oda sıcaklığına yaklaştığında artık onları karanlık ve serin bir yerde yahut dolapta saklayarak tüketmeye başlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.