Grip Olmamak İçin Ne Yemeli ve Yapmalı

GRİP OLMAMAK İÇİN NE YEMELİ, NE YAPMALI?

Grip maalesef bahar ve kış aylarının en sık karşılaşılan rahatsızlıkları arasında yer alıyor ve hayat kalitesini uzun bir süre boyunca düşürebildiğini de biliyoruz. Dolayısıyla geçiş mevsimlerinde ve kışın grip olmamak için neler yememiz gerektiğine dikkat etmek, ayrıca bir kaç püf noktasına da dikkat etmek gerekiyor. Eğer grip olmamak için ne yapmanız gerektiği konusunda şüpheleriniz varsa sizin için özetlemeye çalışacağız.

Her sene değişim geçiren bir virüsten kaynaklanan grip hastalığından korunmak için en iyi önlem tabii ki virüse maruz kalmamak. Bu nedenle çok kalabalık ve havasız ortamlardan uzak durmalı, insanlarla yüz mesafenizin çok yakın olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca ağzınızdan nefes almanız grip virüsünü kapma şansınızı arttıracaktır ve dolayısıyla burnunuzdan nefes alma alışkanlığı edinmeye bakmalısınız. Ani sıcak soğuk değişikliklerinden kaçınmak, doğru yerde doğru şekilde giyinmek ve tabii ki o sene karşılaşılan grip virüsüne karşı hazırlanmış aşıları olmak da gripten korunmanın en önemli yolları arasında yer almaktadır.

Sıra geldi grip olmamak için hangi besinleri tüketmemiz gerektiğine. Neleri tükettiğiniz konusunda önerilerimizden önce, hastalıklardan korunmak için düzenli beslenmeyi aksatmamanız gerektiğine dikkat çekmek istiyoruz. Öğün atlayarak yemek, kahvaltı yapmamak ve yatmadan hemen önce yemek yemek maalesef vücudunuzun direncinin olması gerekenden daha düşük olmasına neden olacaktır.

Bol meyve ve sebze tüketimi gribe karşı en çok dikkat etmeniz gereken noktaların başında geliyor. Tercihen bu ürünleri çiğ ya da haşlanmış şekilde tüketmeniz, ayrıca haşladıktan sonra suyunu dökmeden yemeklerin içerisine katmanız içlerinde bulunan faydalı vitamin ve mineralleri eksiksiz bir şekilde almanıza yardımcı olacaktır. En kötü ihtimalle yemeklerin yanına hazırlayacağız salatalar size bu konuda yardımcı olacaklardır. Turunçgiller, biberler ve diğer yeşil sebzeler en çok tercih etmeniz gerekenler arasında.

Fakat sadece sebze tüketerek hastalıklardan korunamazsınız. Hayvansal besinlerin insanların yapıtaşı olan proteinler açısından sebzelere göre çok daha verimli olmaları nedeniyle günlük olarak az miktarda da olsa et, süt, peynir, yumurta ve diğer hayvansal besinleri almayı eksik etmemelisiniz. Böylece vücudunuz hastalık kapsa bile kendini yenileme sürecini daha kolay atlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.