Grip Neden Olur, Nasıl Geçer

GRİP NEDEN OLUR, NASIL GEÇER?

Grip hastalığı maalesef kış aylarında hayat kalitemizi düşüren en büyük hastalıklar arasında ve yurtdışında influenza olarak da adlandırılıyor çünkü hastalığı yapan virüsün adı da influenza. Pek çok kişi grip ile soğuk algınlığını karıştırabildiği için grip neden olur, nasıl geçer sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık.

Grip hastalığı influenza adında bir virüs sebebiyle ortaya çıkıyor ve bu virüs havadan bulaşabildiği için grip virüsünü taşıyan kişilerle aynı ortamda bulunmak bile onu kapmamıza sebep oluyor. Böylesi durumlarda ortam havalandırması çok büyük önem kazanıyor çünkü virüsler havada asılı şekilde oldukça uzun yaşayabiliyorlar ve ortam sıcak olursa ömürleri daha da uzuyor. Buna ek olarak grip virüsünün her sene mutasyona uğraması ona karşı aşı geliştirilmesini de daha zor hale getiriyor. Hayvanlardan insana ve insanlardan hayvanlara bulaşabilmesi nedeniyle mücadele daha da zor hale geliyor çünkü ev hayvanı besleyenler gribi evdeki bu hayvanlardan bile kapabiliyorlar.

Grip virüsünü kaptıktan sonra 1 ila 4 günlük bir kuluçka süresi mevcut. Bu süre sonrasında virüs etkilerini göstermeye başlıyor ve şiddetli öksürük, mide bulantısı, geniz ve boğaz ağrıları, yüksek ateş, halsizlik, uykusuzluk gibi belirtiler grip olduğunuza işaret ediyor. Soğuk algınlığının aksine gripte hemen burun tıkanması veya yoğun burun akıntısı gerçekleşmiyor ve ikisi arasındaki ayrımı temel olarak buna bakarak yapabilirsiniz.

Gribin virüsten kaynaklanan bu yapısından dolayı onunla ilaçlar vasıtasıyla savaşmak da bir o kadar zor. Pek çok kişinin gribi atlatabilmesinin sebebi bağışıklık sisteminin virüslere karşı olan savaşı kazanması ve bu nedenle bünyenizin gücünü arttırmak esas silahınız. Pek çok grip ilacı sadece belirtilerin ortadan kaldırılmasını sağlıyor ve virüsler ile savaşmıyor.

Bol bol meyve ve sebze tüketmek, sebze çorbaları yapmak, tavuk suyu ile bu çorbaları desteklemek, gribe karşı mücadelede çok gerekli. Buna ek olarak bal ve pekmezin bağışıklık sistemini güçlendiren yapısı da grip ile mücadelenizde size fayda sağlayacaktır. Soğan ve sarımsak gibi doğal antibiyotikler her ne kadar virüslere karşı doğrudan etki göstermeseler de, grip virüsü nedeniyle zayıf düşen bünyenize bir de bakterilerin saldırmasına engel olacaklardır. Çünkü pek çok hastalık yapan bakteri, bağışıklık sistemi zayıfladığında bir anda hastalıklara sebep olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.