Greyfurtun Faydaları Nelerdir

GREYFURTUN FAYDALARI NELERDİR?

Greyfurt ülkemizde çok uzun yıllardır üretilip satılıyor ancak maalesef oldukça kısıtlı bir tüketici kitlesine sahip. Halbuki oldukça besleyici olan ve çok sayıda faydaya sahip olan bu güzel meyve, tadının biraz acı ve ekşi olmasından dolayı genellikle geri planda kalsa da, diğer narenciye türlerine göre inanılmaz miktarda besleyici. Bilhassa çok fazla meyve alamayan kişilerin greyfurt yiyerek onlarca farklı faydalı vitamini ve minerali bünyelerine almaları mümkün.

Greyfurtun içerisinde bulunan faydalı asitler, A, C, E ve K vitaminleri, bol proteinli ve mineralli yapısı, ayrıca beta karoten içeriği sayesinde onun adeta bir sağlık bombası olduğu söylenebilir. Neredeyse yok denecek kadar az kolesterol barındırması ise bilhassa kolesterol sıkıntısı yaşayanlar için onu elverişli bir meyve haline getiriyor.

Greyfurt bilhassa kadınlar için ciddi bir kilo verme yardımcısı. Fakat tabii ki bunu günde üç tane greyfurt yemeniz için söylemiyoruz çünkü her şeyde olduğu gibi bu meyvede de aşırı tüketimin zararları olacaktır. Ancak günde bir adet greyfurt tüketmek, kilo vermek için çaba gösterenlerin ciddi anlamda bu işi daha kolay gerçekleştirmelerini sağlayacaktır.

Diğer narenciye ürünleri gibi greyfurt da kanser ve enfeksiyonlara karşı ciddi bir savaş imkanı sunuyor. Yapılan araştırmalar özellikle kolon kanseri gibi kanser tiplerini hem önlemede hem de onlarla savaşta greyfurdun etkili olduğunu gösteriyorlar. Sindirim sıkıntıları çekenler de meyvenin hafif müshil etkisini beğeneceklerdir. Bağırsak düzeninin daha iyi işlemesini sağlayan greyfurt, sindirim sorunlarına bir son veriyor.

Havuçtan sonra gözlere en iyi gelen meyvelerden birisi olan greyfurt, yaşlanmaya bağlı göz yorgunluklarını da önlemekte faydalı. Bunun yanında hali hazırda enfeksiyon kaynaklı hastalıklara sahip olanlar, enfeksiyonlara karşı etkin maddeler barındıran greyfurt sayesinde kendilerini daha dinç hissedebilirler.

Kolesterolü düşürebilen, karaciğeri temizleyen, dişleri koruyan, akciğerlerin daha iyi çalışmasını sağlayan ve hatta böbrek taşlarının oluşmasına engel olan greyfurt, güzelliğine önem verenler için hem cilt hem de saç bakımı yapımına da olanak tanıyor. İçerisindeki vücudun tamir mekanizmalarını besleyen bileşenler sayesinde solgun, dökük ve sağlıksız görünen cilt kendisini toplama imkanı buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.