Gözlerimin Altı Şişiyor Ne Yapmalıyım

GÖZLERİMİN ALTI ŞİŞİYOR NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi24 Ağustos 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Gözlerimin altı şişiyor ne yapmalıyım sorusunu her kadının hayatında en az bir defa kendisine sorduğuna eminiz. Zira gözlerimizin alt bölgeleri, yüzümüzdeki en hassas noktaları arasında bulunuyorlar ve bu hassaslık nedeniyle dış etkenlerden çok fazla etkileniyorlar. Göz altı torbaları ve şişlikler zaman zaman geçici olabilseler de, bazı durumlarda onların kalıcı hale geldiklerini görmek de mümkün oluyor.

Gözlerin altlarının şişmesinin temel sebepleri arasında yaşlılık, uykusuzluk, stres ve yorgunluk, genetik faktörler, sodyum fazlalığı, su kaybı, rahatsızlık ve hastalıklar, göz altı bölgesini sürekli ovuşturmak gibi pek çok etken bulunuyor ve bunlardan kaynaklanan vakalarda olumsuz koşulların düzeltilmesi halinde torbalar ve şişlikler de ortadan kalkıyorlar. Fakat bilhassa genetik faktörlerden kaynaklanan gözaltı şişkinlikleri, maalesef biraz daha fazla efor gerektiriyorlar.

Göz altlarına çay poşetleri yerleştirmek, soğuk kaşık ile uygulama yapmak, yumurta beyazı maskesi uygulamak ve salatalık ile bakım yapmak, hafif vakalarda çözüm sağlasa da maalesef yoğun vakalarda bunların da bir faydasını görmek mümkün olmuyor.

Evde kendi kendinize geçiremediğiniz göz altı şişkinlikleri için elbette estetik cerrahinin de bir çözümü bulunuyor. Geçmiş senelerde bu konuda göz altı yağ torbalarının alınması tercih ediliyordu ve böylece morluk, şişme ve sarkma yapan temel yapılar ortadan kaldırılıyorlardı. Fakat son zamanlarda lazer tedavileri de bu konuda oldukça bilinir ve uygulanır hale geldiler. Lazer tedavilerinin en önemli özelliği ise elbette ameliyatlarda olduğu gibi herhangi bir şekilde kesme işleminin uygulanmaması, cildin altına uygulanan lazer enerjisi ile bu bölgedeki kolajen üretiminin desteklenmesi vasıtasıyla göz altlarının kendilerini toplamalarına destek olması.

Lakin çok ağır vakalarda lazerin yeteri kadar iyileşme sağlamaması ve birden fazla seansa gerek duyulması, moral bozucu olabiliyor. Göz altlarında çok fazla yağ ve sarkmış doku olanların yine klasik ameliyat çözümüne başvurmaları, çok daha iyi sonuçlar almalarına yardımcı oluyor.

Lakin ameliyatın ardından göz altlarına iyi bakmak, dış koşullardan onları korumak ve sık sık kilo alıp vermekten uzak durmak gerekiyor. Aksi taktirde göz altlarında bulunan yapıların tekrar ortaya çıkmaları mümkün olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.