Gözenekleri Küçültme Yöntemleri

GÖZENEKLERİ KÜÇÜLTME YÖNTEMLERİ

Yüzümüzde ortaya çıkan gözenekler her ne kadar cilt için oldukça normal yapılar olsalar da, onların bize verdiği görsel rahatsızlık nedeniyle bir şekilde onları ortadan kaldırmanın veya en azından sıkılaştırmanın yollarını arıyoruz. Bilhassa burun çevresinde ve yanaklarda ortaya çıkan gözenekler, içlerine dolan maddeler nedeniyle siyah bir görünüme sahip oluyorlar ve dolayısıyla bir şekilde giderilmeleri gerekiyor. Gözenekleri küçültme yöntemleri ile bu sorunun üstesinden tamamen gelemeseniz bile tatmin edici sonuçlar alma ihtimaliniz çok yüksek.

Ciltteki gözeneklerin temel sebebi cildin doğru bir şekilde temizlenmemesidir ve cilt üzerinde kalan tüm tortular, deri artıkları ve tozlar, bu gözeneklerin içine dolarak onları genişletirler. Dolayısıyla gözeneklerin içleri boşaldığında daha küçük görünmeleri mümkün olur. Bu iş için hafif peeling ürünlerini düzenli olarak kullanabilir ve gözeneklerin iç kısımlarının boşalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak her gün çok ağır peeling ürünlerini kullanmaktan da kaçınmalısınız çünkü bu ürünler cildi fazla soyarak ona zarar verebilirler.

Tabii ki her gün peeling yapmakla uğraşmak yerine cildinizi genel olarak temiz tutmayı da tercih edebilirsiniz. Pislik denilince sadece dışarıdaki tozlar ve ter aklınıza gelmesin. Esasında cilt üzerinde duran makyaj bile bir pisliktir ve bir an önce ciltten silinmelidir. Eğer uzun saatlerle makyajla gezme mecburiyetiniz yoksa olabildiğince kısa sürede makyajınızı temizlemeli, gece makyajla uyuma gibi hatalara ise kesinlikle düşmemelisiniz.

Cildi güneşten korumak veya güneş kremleri kullanmak da gözeneklerin genişlemesine engel olacaktır. Zira güneşin ısısı nedeniyle ciltteki gözenekler genişler ve kir dolmasına daha yatkın hale gelirler. Hele bir de sıcaktan dolayı daha fazla terliyorsanız, yüzünüzdeki gözeneklerin bu teri atmak için daha fazla çalışacaklarını hesaba katmalısınız.

Eğer ne yaparsanız yapın gözeneklerinizden kurtulamıyorsanız, peeling ve temizlik işlemlerinden önce yüzünüzü bir sıcak buhar banyosu ile ısıtın. Bir kaba kaynar su döktükten sonra havlu ile kafanızı kapatın ve buharın cildinize nüfuz etmesini sağlayın. Bu sayede cildiniz ve gözenekleriniz, ayrıca içlerindeki kirler yumuşayacaklardır ve temizlik sırasında hepsi ortadan kalkacaktır. Ardından yüzünüzü güzelce soğuk bir suyla yıkarsanız temizlenmiş olan gözenekler büzüşeceklerdir ve kir dolması gecikecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.