Göz Tansiyonu Nedir, Belirtileri Nelerdir

Göz Tansiyonu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu maalesef hakkında yeterince bilinçli olmadığımız rahatsızlıklar arasında bulunuyor ve tek seferde değil de çok uzun vadede gözlere zarar verdiği için genellikle ondan kaçınmak veya onu anlamak da bir hayli zor. Dolayısıyla göz tansiyonu nedir, belirtileri nelerdir sorularına bir cevap vermek ve onu tespit etmeniz için biraz yardımcı olmak gerekiyor.

Göz tansiyonunda, gözün içerisindeki basınç sık sık artar ve bu artışlar görme sinirlerine zamanla zarar vermeye başlarlar. Bu zarar küçük miktarlarda olduğu için bireylerin görüş alanları aslında yıllar içerisinde daralır ancak buna alıştıkları için fark etmeleri çok zordur. Lakin hastalığın son aşamaları geldiği zaman oluşan ciddi görüş kaybı neticesinde pek çok hasta göz tansiyonu sahibi olduğunu fark eder. Ancak iş bu noktaya geldiğinde sinirler ciddi bir zarar görmüş demektir ve bunun geri dönüşü de mevcut değildir.

Rahatsızlık göz içi basıncı normalden daha yüksek olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir ve kırk yaş üzerinde görülme sıklığı da ciddi anlamda artmaktadır. Ayrıca ailede rahatsızlık mevcutsa sizde olma ihtimali de diğer bireylerden daha yüksektir. Guatr ve şeker hastalığı sahibi olanlarda da göz tansiyonunun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Miyop göz bozukluğu olanlarda da göz tansiyonu riski normal bireylere göre iki kat daha fazladır.

  • Göz tansiyonunun belirtileri:
  • Ekranlara bakarken göz çevresinde ağrı oluşması
  • Gece ışığa bakıldığında etrafta ışıklı halkalar görme
  • Bulanık görme
  • Özellikle sabahları ortaya çıkan baş ağrıları

Hastalığın maalesef bunlar haricinde çok ciddi belirtileri bulunmuyor ve artık görüş ciddi anlamda zarar gördüğünde anlaşıldığından dolayı her şey için çok geç olabiliyor. Bu nedenle düzenli olarak göz kontrollerine gitmek ve böylece göz tansiyonuna karşı önlem almak çok daha iyi olacaktır.

Ayrıca göz tansiyonunun pek çok farklı türü bulunuyor ve bu türlerin bazılarının herhangi bir müdahale ile iyileşme şansı da bulunmuyor veya düzenli olarak ilaç almak gerekebiliyor. Yani göz tansiyonu sizin için ömür boyu taşımanız gereken bir rahatsızlık olabilir ve bu nedenle doktor kontrolleri çok daha fazla önem kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.