Göz Şişmesi Neden Olur, Sebepleri Nelerdir

GÖZ ŞİŞMESİ NEDEN OLUR, SEBEPLERİ NELERDİR?

Yayın Tarihi15 Ocak 2014 | KOZMETİK BAKIM

Göz şişmesi aslında tıp dünyasında göz kapağı şişmesi olarak adlandırılıyor. Zira esas şişen gözlerimiz değil, göz kapaklarımız olduğu için bize gözlerimiz şişmiş gibi görünebiliyor. Tabii ki bu durumu göz altı şişkinlikleriyle de karıştırmamak gerek çünkü iki durum bambaşka hal ve rahatsızlıkların belirtisi olabiliyor. Eğer göz kapaklarınızda şişkinlik hissediyorsanız bu sadece fazla uyumanızdan olabileceği gibi çeşitli hastalık ve rahatsızlıklardan da kaynaklanıyor olabilir.

Düzenli olarak göz kapağı şişmesine neden olan rahatsızlıklar arasında böbreklerden kaynaklanan hastalıklar, tiroid hastalıkları, solunum ve şeker hastalıkları yahut alerjiler gibi çeşitli hastalıklar yer almaktadır. Dolayısıyla kesin bir tanı koyulabilmesi için uzman doktorlara görünmek gerekmektedir ve kocakarı ilaçlarıyla kendi kendinize tedavi yapmaya çalışmakla uğraşılmamalıdır. Bu hastalıkların bazıları can sağlığını tehdit eder durumda oldukları için işi şansa bırakmamanızı öneriyoruz.

Eğer bahsettiğimiz rahatsızlıklara sahip olmadığınızdan eminseniz sıra geldi uyku alışkanlıklarınıza. Özellikle oldukça ince bir yapıya sahip olan ve kan toplayabilen göz kapaklarımız, çok alçak bir yastık kullanıyorsak kolayca şişebilir yahut yüz üstü yatışlarda beyne gelen kan nedeniyle yine şişlik gösterebilir. Bu şişlikler bir kaç saat dik durumda bulunduğunuzda kendiliğinden geçecektir ancak elbette bu bir kaç saat boyunca dışarıda işleriniz varsa oldukça rahatsız edici olacaktır.

Bilhassa vücudunuzun çeşitli bölgelerinde ödem bulunuyorsa ve bu ödemler yatış şekliniz, ters durma, spor, masaj ve diğer sebeplerden dolayı yüzünüze doğru gelirlerse yine göz kapaklarında şişlik yapabilirler. Tabii ki vücut kimyasını bozabilecek sigara, alkol, az veya çok uyku, kontrolsüzce kullanılan kozmetik ürünleri gibi diğer dış etkenler de göz kapaklarının kolayca şişerek göz şişliğine neden olmasını sağlarlar.

Sık sık çeşitli meşrubatlar tüketen ancak su tüketmeyenlerin de su ile tuz dengeleri bozulacağı için maalesef göz kapağı şişkinlikleri yaşamaları mümkün. Özellikle çay ve kahve tüketiminin oldukça yüksek olduğu ülkemizde bu durum neredeyse hiç su tüketilmemesi anlamına gelmektedir ancak en çok yaz aylarında kendisini göstermektedir. Günlük gereken su tüketiminizi yapmamanız kirli kanın temizlenmesini de zorlaştıracağı için en azından bir kaç bardak bile olsa su tüketimi gerçekleştirmeyi unutmayın.

One Response to GÖZ ŞİŞMESİ NEDEN OLUR, SEBEPLERİ NELERDİR?

  1. yusuf diyor ki:

    sürekli benim bilgisayar başında birisi için elbette sürekli olur.
    dikkat etmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.