Göz Çevresini Gerginleştirmek İçin Ne Yapmalı

GÖZ ÇEVRESİNİ GERGİNLEŞTİRMEK İÇİN NE YAPMALI?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde, göz çevresi en hassas bölgeler arasında yer almaktadır çünkü bu bölgedeki deri o kadar incedir ki, kısa sürede dış faktörlerden etkilenir ve göz hareketlerimizle bile bozulmaya başlar. O bölgede bulunan yoğun kas dokusu da sürekli olarak bu derinin gerilmesine ve gevşemesine sebep olarak yaşlanmasını hızlandırır. Dolayısıyla göz çevresi ile ilgili problemlerin herkeste bu kadar çok görülmesi oldukça doğal. Göz çevresini gerginleştirmek için ne yapmalı sorusunu kendine soranların özellikle orta yaşlara geçmeden doğru bir bakım ve koruma sürecine geçmeleri gerekiyor. İş işten geçtikten sonra oluşan hasarı geri almak çok zordur ve bu nedenle henüz göz çevreniz iyi durumdayken onu korumaya başlamalısınız.

Göz çevresi neme yoğun ihtiyaç duyar ve bu nedenle onu nemlendirerek desteklemelisiniz. Göz çevresine uygun nemlendirici kremler dıştan nem desteği sağlarlarken, gün içinde yeterli miktarda su içmeniz içten bir destek sağlayacaktır. Unutmayın ki göz çevresinin özellikle de geceleri kendini yenilemesi, gündüzleri ise koruyabilmesi için nemini koruması gerekiyor. Nemsiz bir derinin kendini yenileme kabiliyeti ciddi anlamda düşecektir.

Yaşa bağlı olarak cildimizin kolajen üretme kapasitesi düşer ve bu nedenle kırışıklar meydana gelmeye başlarlar. Bu kolajen üretimini desteklemek için üretilmiş olan çok sayıda güneş koruma kremi bulunuyor ve bu kremler sayesinde hem göz çevresi besleniyor hem de güneşin zararlı UV ışınlarının deri hücrelerine zarar vermesi engelleniyor.

Göz çevresindeki kırışıklıkların en temel sebeplerinden birisi gözlerle yaptığımız sert hareketlerdir. Yani güneşe çıkınca gözleri kısıp durmak, tüm tepkilerimizi gözlerle vermek gibi durumlar göz çevresine zarar verir. Buna bir de güneşin UV etkisini eklediğimizde, güneş adeta göz çevresinin bir düşmanı haline gelir. Bundan korunabilmek için yaz aylarında hatta güneşli kış aylarında güneş gözlüğü kullanmayı unutmamalısınız. Güneş gözlükleri hem ışınlardan koruyacaklardır hem de gözlerinizi kısma ihtiyacı hissetmenize engel olacaklardır.

Göz makyajınızı geceleri kesinlikle temizlemek de çok önemli. Zira göz çevresinde bulunan makyaj ürünleri derinin nefes almasına engel olur ve bu da yaşlandırıcı bir etki yapar. Dolayısıyla geceleri göz çevresindeki makyajı temizlemeli, mümkünse gündüzleri de bu bölgeye çok fazla makyaj uygulamaktan kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.