Göz Altındaki Şişlikler Nasıl Giderilir

GÖZ ALTINDAKİ ŞİŞLİKLER NASIL GİDERİLİR?

Yayın Tarihi03 Şubat 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Göz altında bulunan şişlikler veya diğer tabiriyle göz altı torbalarının şişmesi, maalesef hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça sık karşılaşılıyor ancak kadınların bu konuda biraz daha hassas oldukları bir gerçek. Dolayısıyla uykusuz gecelerden bize artakalan göz altındaki şişlikler nasıl giderilir sorusuna da bir cevap aradık. Fakat unutmayın, sağlığa dikkat etmemek, kötü beslenmek ve uykusuz kalmak onlarla mücadele etmenizi bir hayli zor hale getirecek.

Göz altı torbaları gün içerisinde tükettiğimiz su miktarına karşı çok hassastırlar ve onları dinç bir şekilde tutabilmek için en az 2 litre su tüketimi gerekmektedir. Zira bu bölgede bulunan kas ve dokular, yılların da etkisiyle, su koyverme eğilimindedirler. Onları doğru şekilde beslemez ve güçten düşmelerine sebep olursanız, bir süre sonra sarkacaklardır ve su tüketimi düzene girene kadar düzelmeyeceklerdir.

Bunun yanında yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, çok uzun sürelerle uykusuz kalmak veya çok fazla uyumak, sağlıksız beslenmek ve uzun sürelerle dijital ekranlara bakmak da göz altı torbalarının sarkmasına neden olur. Yaşlılık ilk olarak bu bölgeyi etkiler ve kendine dikkat etmeyen kişilerde yaşlanmanın etkileri daha hızlı ortaya çıkacağı için bu durum kendini iyice belli eder.

Gözleri çok fazla kaşımak ve onları çok fazla kurcalamak da gözlerde şişkinlik yaratır. Çünkü bu bölgedeki hassas deri, dışarıdan gelecek sert müdahalelere karşı tepki gösterir ve hemen şişme eğiliminde bulunur. Şişen göz altı ise bir süre sonra sarkarak daha da kötü bir görünüme sebep olur. Lakin bazı vakalarda genetik faktörlerden dolayı göz altları şişkin olur ve buna karşı estetik cerrahi operasyonlarının haricinde bir çözüm mevcut değildir.

Eğer geçici olarak göz altlarınız şiştiyse uygulayabileceğiniz en iyi şey iki adet güzel ve soğuk salatalık. Annelerimizin eskiden beri uyguladığı salatalık kompresi, göz altı şişkinliklerini tedavi etmekte bir hayli başarılıdır. Zira salatalığın içerisindeki maddeler, göz altı derisinin yeniden toplanmasına yardımcı olan bileşiklere sahiptirler.

Tabii ki kronik hastalıklar ve diğer rahatsızlıklar da bunun bir sebebi olabildiğinden bir türlü geçmeyen göz altı şişkinliklerine karşı uzmanlara görünmek de gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.