Göğüs Küçültme Operasyonu

GÖĞÜS KÜÇÜLTME OPERASYONU

Göğüs küçültme operasyonlarının büyütme ameliyatları kadar talep gördüğünü pek çok kişi bilmez ancak çoğu kadın göğüslerinin gereğinden büyük olmasından oldukça şikayetçi. Genç yaşlarda henüz sarkmalar mevcut değilken ve vücut da yeterince kuvvetliyken büyük göğüsler çok sıkıntı yaratmayabiliyorlar ancak ilerleyen yaşlarla birlikte hem kas dokuları zayıflıyorlar hem de memeleri taşımak daha da zor hale geliyor. Dolayısıyla göğüs küçültme operasyonu 30’lu yaşların ardından çok talep edilen bir operasyon haline geliyor. Genç yaşlardaki kızların da büyük göğüslü görünümden rahatsız olarak operasyon geçirmek istedikleri biliniyor.

Bu operasyonda en çok korkulan şey, operasyonun ardından çok fazla iz kalması ve emzirme kabiliyetinin ortadan kalkmasıdır. Dolayısıyla bu iki konuya değinmek gerekiyor.

Meme küçültme operasyonu sonrasında emzirme fonksiyonlarının kaybolması küçük de olsa bir olasılıktır ve hastalar bu konuda bilgilendirilmektedirler. Az miktarda yapılan küçülmelerde süt üretimi ve akışı sistemlerine dokunulmaz ancak bilhassa çok büyük göğüsleri ciddi anlamda küçültmek gerektiğinde, süt kanallarına da dokunmak gerekebilmektedir ve bu durum emzirmeyi imkansız hale getirmektedir. Dolayısıyla hastanın talebi ve göğsün boyutu bu konuda oldukça belirleyicidir.

Bunun yanında operasyon sonrasında çok dikkat çekmeyen halde olsa bile ufak bir iz kalması mümkün olmaktadır. İzler genellikle meme başının hemen altında ve doğrudan memenin altında bulunmaktadırlar. Meme altındaki iz pek görünebilecek bir konumda değildir ancak meme ucunun alt kısmındaki iz çok az bir miktar görünür olmaktadır. Bu izlerin varlığı aradan geçen seneler içerisinde biraz daha silik hale geleceklerdir.

Operasyonun ardından sadece bir gün kadar hastanede kalmak yeterli olmaktadır ancak bir haftalık bir istirahat süreci önerilmektedir. Operasyonun ardından takılan sporcu sütyeni memelere destek olmaktadır ve ikinci haftanın ardından dikişler alınarak yara izlerinin tedavisine başlanmaktadır. Çok büyük göğüsler olmadığı sürece herhangi bir dren uygulaması da yapılmamaktadır.

Ameliyat sonrasında bir yıla kadar hafif ağrı ve sızılar hissedilebilirler ancak bu ağrılar buz kompresi ile yahut hafif bir ağrı kesici ile kolayca geçmektedirler.

Operasyonda riskler çok düşüktür ancak doktorun talimatlarının birebir takip edilmesi, herhangi bir sıradışı durumda hemen gerekli bilgileri vermek risklerin azaltılması için çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.