Göğüs Büyütme Estetiği Kaç Yaşında Yapılabilir

GÖĞÜS BÜYÜTME ESTETİĞİ KAÇ YAŞINDA YAPILABİLİR?

Yayın Tarihi11 Ocak 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Estetik operasyon geçirme yaşı günümüzde neredeyse 13’e kadar indi ve bilhassa burun ve göğüsler ile ilgili operasyonlara gençlerden çok büyük talep var. Ancak uzmanlar bu konuda vatandaşlar kadar pozitif bir görüşe sahip değiller çünkü anatomi ve insan gelişimi konusunda daha fazla bilgiye sahipler. Göğüs büyütme estetiği kaç yaşında yapılabilir sorusunun cevabını da sorumlu bir şekilde vermek gerekiyor. Sizler için operasyona ve hangi yaşta neden yapılabileceğine dair gerekli bilgileri bir araya getirdik.

Göğüs büyütme estetiğinde silikon protezler kullanılıyor ve meme kaslarının yahut süt bezlerinin arkasına yerleştirilen bu protezler, göğsün daha dolgun olmasını sağlayarak istenen boyutun elde edilmesine yardımcı oluyorlar. Geçmiş senelerde patlama durumunda sağlık riski oluşturabilen jeller yerine kullanılan yeni tip protezler ise vücut tarafından daha kolay parçalanabiliyorlar. Hatta bazı meme protezlerinin içerisinde fizyolojik tuzlu su bulunuyor ve sızıntı halinde bile herhangi bir risk barındırmıyor.

Protezler meme ucunun altından, meme altından, koltuk altından veya göbek bölgesinden erişim sağlanarak yerleştirilebiliyorlar. Pek çok kişi bu nedenle koltuk altı ve meme altı gibi az görünen yerlerden işlem geçirmeyi tercih ediyor. Yapılan araştırmalar bebek sahibi olup emzirenlerde silikonların herhangi bir engelleyici unsur olmadığını da gösteriyor.

Ancak meme büyütme ameliyatları için önerilen minimum yaş 18 olarak kabul ediliyor. Çünkü insan bedeninin gelişimi kız çocuklarında 18 civarında sona eriyor ve bu yaştan sonra göğüsler doğal yollarda büyümedikleri için takılan protezler ömürlük hale gelebiliyorlar. Ancak daha ufak yaşlarda eklenen protezler, vücut hala büyüme sürecinde olduğu için, sıkıntı çıkarabiliyorlar. Zira göğüs büyümesi devam ederken takılan protezler, meme boyutunun değişmesi ile birlikte meme yapısına uygunsuz hale geliyorlar ve bu durum kötü görünümlere sebep olabiliyor. Hatta protezin meme büyümesine olumsuz bir etkisinin olması bile mümkün.

Dolayısıyla meme büyütme operasyonu yaşı yetersiz olan genç kızlar tarafından isteniyor olabilir ancak ailelerin doktorlar ile birlikte görüşerek bu operasyonun riskleri konusunda onu uyarmaları, vazgeçirmeleri gerekiyor. Ergenliğin bitimiyle birlikte göğüs gelişimi de durduğu için bireyler bu konuda kendi kararlarını verebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.