Göbek Yağlarından Kurtulamıyorum

GÖBEK YAĞLARINDAN KURTULAMIYORUM

Göbek yağları maalesef kurtulması en zor yağlar arasında bulunuyorlar ve bu konuda kalça yağları ile yarışıyorlar denilebilir. Vücudun fazla yağları temel olarak depoladığı bölgeler arasında kalçalar ve bel bulunuyor ve bu nedenle alınan her fazla kilo ilk olarak kendisini bu bölgelerde gösteriyor. Göbek yağlarından kurtulamıyorum sorusunu kendine soran kadınların adedi de bu nedenle oldukça fazla lakin erkekler de bu sorundan en az kadınlar kadar muzdaripler. Eğer spor yapıyor ve çok besin tüketmediğiniz halde hala göbek yağlarınız yerinde duruyorlarsa, alternatif sebeplere de bir göz atmak gerekli.

Vücudumuz her gün aşağı yukarı sekiz saatlik bir uykuya ihtiyaç duyar ve bunun en az altı saat olması bir mecburiyet. Fakat modern hayatın stresi ve yoğunluğu içerisinde her gün sekiz saat uyumak da bir o kadar zor. Ancak uykusuzluk çekmek ve az uyumak, vücuttaki kortizol seviyesini arttırmaktadır ve hayatın stresine katlanmamızı zorlaştırmaktadır. Kortizolun artması ise vücudun bel ve göbek bölgelerinde yağ depolamaya başlamasına neden olur.

Uykusuzluk kadar yoğun stres de kortizol miktarını arttırır ve dolayısıyla yağ üretimi zirve yapar. Üretilen yağların da elbette bir yerlerde depolanmaları gerekir ve bu da tam olarak göbektir. Uzmanlar kortizol hormonunun stresle doğrudan ilişkisi olduğunu belirtiyorlar ve kortizol üretimine bir son verebilmeniz için stresten, sıkıntılardan uzak bir yaşam sürmeniz gerekiyor. Bu hormon gizli stres sahibi olanlarda da devamlı olarak salgılanmaktadır. Normalde temel işlevi bizi hayati tehlikelerden koruyarak enerji vermektir ancak sürekli salgılanması bağışıklık sisteminin bile çalışmasını durdurabilmektedir.

Tahmin edebileceğiniz gibi çok az su içmek de kortizol salgısını arttırıyor. Çünkü beden kendisini tehlikeli ve yaşama uygun olmayan bir yerde gibi hissederek bunu dengelemeye, kendini garanti altına almaya çalışıyor. Yani günde en az 1.5 litrelik bir su tüketimi yapmayı kesinlikle unutmuyoruz.

Çok karbonhidrat tüketmek insülin seviyesini yükselterek diyabete yol açarken, C vitaminini yeterince almamak da kortizol seviyelerinin düşmesine engel olmaktadır. Dolayısıyla karın bölgesindeki yağları yakmak isteyenler karbonhidrat tüketimlerine dikkat etmeli, ayrıca C vitaminini yeterli miktarda alarak strese karşı savaşan bu vitaminden faydalanmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.